7 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Jakie izolacje stosuje się w tarasach nad pomieszczeniami?
5 (100%) / 2 głosów

Jakie izolacje stosuje się w tarasach nad pomieszczeniami?

Taras – zarówno w wersji naziemnej, jak i zlokalizowanej nad pomieszczeniami niższych kondygnacji – to jedna z najatrakcyjniejszych przestrzeni w domu. Pełni on funkcję nie tylko rekreacyjną, ale również reprezentacyjną. Aby osiągnąć jednak pożądany efekt, należy zadbać o prawidłową konstrukcję tarasu, w tym jego odpowiednio izolowanie. W przeciwnym wypadku szybko straci on swoje walory użytkowe i zniszczeje.

Znaczenie izolacji tarasu

Należy pamiętać, że taras zlokalizowany na wyższych kondygnacjach przejmuje funkcje dachu, dlatego powinien być wyposażony w równie skuteczne izolacje. Tych wyróżniamy dwa rodzaje – izolację termiczną oraz izolację wodną, zwaną również hydroizolacją. Ich przeznaczenia nietrudno się domyślić: pierwsza z nich zapobiega przenikaniu ciepła z pomieszczenia znajdujących się pod tarasem, druga zaś uniemożliwia przedostawanie się wilgoci z opadów do wnętrza. Wszelkie błędy w ich wykonaniu mogą być przyczyną powstawania wodnych zacieków na sufitach i ścianach niższych pomieszczeń, rozwoju pleśni i grzybów, które stwarzają zagrożenie dla zdrowia mieszkańców domu i mogą przyczyniać się do dodatkowego niszczenia konstrukcji budynku, a także zaburzenia gospodarki cieplnej obiektu. Nie można również zapominać o zniszczeniach samego tarasu – źle wykonana izolacja zaowocuje pękaniem lub odspojeniem płytek ceramicznych, stanowiących powierzchnię płyty tarasu. Dzieje się tak, gdy woda dostająca się pod płytki zamarznie i zwiększając swoją objętość spowoduje ich rozsadzenie.

Z czego wykonuje się izolację?

Do wykonania izolacji wykorzystuje się różnego rodzaju materiały. Oto niektóre z nich:

  • Poliizocyjanurat – to ulepszona wersja powszechnie znanego poliuretanu. Materiał ten przygotowywane jest w formie lekkich i cienkich, a jednocześnie niezwykle twardych i wytrzymałych płyt.

Potocznie nazywane również płytami PIR, charakteryzują się one bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, dzięki czemu pozwalają skutecznie ocieplać pomieszczenia znajdujące się pod powierzchnią tarasu – wyjaśnia przedstawiciel firmy Gór-Stal, specjalizującej się w produkcji płyt termPIR z poliizocyjanuratu.

  • Papy podkładowe – składają się one z rdzenia wykonanego z poliestru lub włókna szklanego oraz powłoki z asfaltu modyfikowanego lub zwykłego. Układa się je w dwóch warstwach, oddzielonych przy pomocy podsypki z drobnego piasku lub wkładu z folii polietylenowej.
  • Folie – wykonywane z polietylenu o wysokiej gęstości. Wyróżniamy folie płaskie i wytłaczane. Często stosowane są zamiast papy.