czesci-samochodowe
3 października 2018

Kategoria:
Inne

Jakie części do samochodów wybrać – oryginalne czy zamienniki?
5 (100%) / 1 głosów

Jakie części do samochodów wybrać – oryginalne czy zamienniki?

Części do samochodów przeznaczone na pierwszy montaż fabryczny, sygnowane określoną marką, bez problemu możemy kupić w każdym autoryzowanym serwisie. Za takie części jednak niestety musimy słono zapłacić. Stąd obecne są na rynku alternatywne rozwiązania, a pośród nich popularne zamienniki. Ale czy możemy im zaufać? Czy montaż zamienników jest bezpieczny?

Dyrektywa GVO

Pomimo iż została wprowadzona wiele lat temu, dyrektywa GVO pozostaje wciąż dla wielu amatorów motoryzacji nieznana. Dyrektywa GVO obowiązuje na terenie Unii Europejskiej i powstała w celu wspierania konkurencyjności na rynku części samochodowych. Umożliwia ona serwisom, które nie należą do autoryzowanych, swobodne działanie na rynku.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy AutoFrance, zajmującej się sprzedażą części samochodowych:

Według dyrektywy GVO części do aut możemy podzielić na cztery kategorie. Pierwszą z nich stanowią części oryginalne (OE), które są sygnowane logiem producenta auta oraz dostępne w autoryzowanych serwisach. Do drugiej kategorii należą części oryginalne (OEM), pochodzące od firm dostarczającej producentowi aut części na pierwszy montaż, czyli przy produkcji samochodu. Sprzedawane są one już jako produkt oznaczony logo firmy produkującej części, a nie marki auta. Trzecia kategoria to części o porównywalnej jakości do części oryginalnych (OEQ). Są one sprawdzonymi częściami zamiennymi, które przeszły liczne testy jakości oraz otrzymały odpowiednie certyfikaty. Dostępne są najczęściej w hurtowniach. Do ostatniej, czwartej kategorii należą zaś tzw. pozostałe zamienniki (AM), które nie są testowane i nie posiadają żadnych certyfikatów.

Dzięki dyrektywie GVO możemy zatem świadomie zdecydować o tym, jakie części zamienne chcemy wybrać – oryginalne czy zamienniki. Ponadto możemy się dowiedzieć, którym spośród zamienników możemy zaufać.

Jakie części do samochodów są najlepsze?

Odpowiedź na pytanie brzmi: warto kupować zamienniki, ale należy zwracać przy tym uwagę na ich jakość oraz zgodność z dyrektywą GVO. Jeśli więc nie decydujesz się na zakup części oryginalnych, wówczas rozejrzyj się za sklepem czy hurtownią, która w swoim asortymencie posiada części, określane przez dyrektywę GVO jako OEM. Inwestując bowiem w zamienniki, które stanowią części wykorzystywane przy produkcji aut na pierwszy montaż, możesz mieć pewność, że nie kupujesz przysłowiowego kota w worku. Warte polecenia są również części trzeciej kategorii, czyli OEQ. Nie są one co prawda stosowane na pierwszy montaż w fabrykach, ale zostały zweryfikowane pod kątem jakości, co potwierdzają odpowiednie certyfikaty. Takie zamienniki zachowują standardy jakościowe części oryginalnych.

Radzimy natomiast uważać na oferty serwisów i hurtowni, które polecają części należące do czwartej kategorii. Z uwagi na to, iż nie przeszły one oficjalnie żadnych testów, a ich jakość nie jest potwierdzona certyfikatem, nie możemy mieć pewności co do bezpieczeństwa ich zastosowania. Może się okazać, że sprawdzą się świetnie, ale to zawsze jest wielka niewiadoma. Istnieje duże ryzyko związane z kolejnymi wydatkami na nowe części oraz z możliwą utratą zdrowia lub nawet życia podczas jazdy samochodem. Warto więc dobrze przemyśleć tę decyzję.