2 stycznia 2019

Kategoria:
Inne

Jakie cechy powinny posiadać opony do samochodów ciężarowych
5 (100%) / 1 głosów

Jakie cechy powinny posiadać opony do samochodów ciężarowych

Opony to jedyny element łączący pojazd z nawierzchnią. Odpowiadają za to, jak auto trzyma się drogi, jaka będzie droga hamowania, a także za to, czy wyjdziemy obronną ręką podczas manewrów na mokrej lub ośnieżonej jezdni. Muszą też utrzymać cały ciężar wozu. Samochody ciężarowe, z uwagi na masę i pozostawanie w ciągłym ruchu, wymagają szczególnych opon. Czym się one charakteryzują?

Indeks nośności opon do samochodów ciężarowych

Indeks nośności to liczba wskazująca na to, jakie obciążenie może przyjąć opona bez ryzyka jej uszkodzenia w trasie. Im wyższa liczba, tym więcej „udźwigu”. Wybierając opony do samochodu ciężarowego, warto zajrzeć do instrukcji obsługi pojazdu, ponieważ tam producenci umieszczają informacje o tym, jaki indeks nośności opony jest wskazany. Decyzja powinna być uzależniona także od liczby kół, rodzaju i długości pokonywanych tras oraz maksymalnej całkowitej masy dopuszczalnej pojazdu.

Samochód ciężarowy zatrzymany na poboczu z powodu pękniętej opony jest wciąż zbyt częstym widokiem – mówi specjalista z firmy Martex. – Powodem jest często niedostosowanie indeksu nośności do wytycznych producenta i sposobu eksploatacji pojazdu. Niewłaściwie wybrane opony stanowią poważne zagrożenie na drodze i mogą opóźnić transport. Przyczyniają się też do wyższego spalania. W szerszej perspektywie firmy tylko na tym tracą.

Jakie powinny być opony w samochodach ciężarowych?

Kolejnym parametrem istotnym przy wyborze opon do samochodów ciężarowych jest data ich produkcji. Dotyczy to zresztą także samochodów osobowych. Czas produkcji określa się co do tygodnia. Jest on podany na boku opony w ciągu cyfr numeru seryjnego. Dwie ostatnie wskazują na rok produkcji, a dwie przed nimi oznaczają tydzień. Ciąg 0718 oznacza, że opona opuściła fabrykę w siódmym tygodniu 2018 roku.

Czas produkcji opony jest bardzo istotny, ponieważ wskazuje na to, czy rzeczywiście mamy do czynienia z nowym i pełnowartościowym produktem. Opona, która przeleżała dużo czasu w magazynie, traci na jakości, szczególnie przy niewłaściwym magazynowaniu.

Z uwagi na to, że opony w samochodach ciężarowych są obciążone masą pojazdu i częstą eksploatacją, powinny być wysokiej jakości. Oznacza to m.in. odporność na ścieranie, precyzję wykonania i zastosowanie dobrych materiałów w produkcji, a także poziom przyczepności zapewniający jak największą kontrolę nad pojazdem.

Warto pamiętać, że dobrze dobrane opony do ciężarówek to nie tylko wyższe bezpieczeństwo, ale też niższe koszty paliwa. Są one zależne od oporów toczenia. Prawidłowy dobór opon może okazać się trafioną inwestycją. Ponadto dobre opony podnoszą komfort jazdy – niższa emisja hałasu mniej męczy kierowcę i pozwala mu skupić się na drodze przez dłuższy czas.