sterowanie-oswietleniem
12 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Jakie akcesoria są niezbędne do sterowania oświetleniem?
5 (100%) / 1 głosów

Jakie akcesoria są niezbędne do sterowania oświetleniem?

Sterowanie oświetleniem nie jest już wymysłem rodem z futurystycznych filmów lub zabawą dla milionerów. Akcesoria niezbędne do wdrożenia takiego rozwiązania mogą znaleźć się w każdym domu i to za niewygórowane pieniądze, a codzienność stanie się bezpieczniejsza i bardziej ekonomiczna. Zapraszamy na przegląd akcesoriów niezbędnych do sterowania oświetleniem.

Wyłączniki zmierzchowe

Służą do tego np. wyłączniki zmierzchowe, których zadaniem jest automatyczne załączanie i wyłączanie oświetlenia na określonych obszarach. Ich czułość jest regulowana za pomocą potencjometru obrotowego. Są to typowe urządzenia stosowane w oświetleniu zewnętrznym, które mogą współpracować z innymi elementami automatyki budynkowej. Wykorzystuje się je przede wszystkim wokół domu i w ogrodzie, ale również w zakładach pracy i miejscach publicznych, takich jak: place i parkingi.

Czujniki ruchu

Zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domu lub innego budynku, zastosowanie mają czujniki ruchu. W wielu pomieszczeniach, takich jak: magazyny, piwnice, garaże czy klatki schodowe, światło potrzebne jest tylko na krótką chwilę. Ile razy bowiem zdarzyło nam się zejść na chwilę po ogórki do piwnicy lub narzędzia do garażu. Zazwyczaj nie trwa to długo, a w ciemnościach ciężko znaleźć odpowiedni włącznik światła. Idealnym rozwiązaniem jest zatem zastosowanie w tych miejscach czujników ruchu, zapewniających oświetlenie w określonym czasie. Odbywa się to za pomocą detektora – w chwili, gdy do pomieszczenia wejdzie jakaś osoba, czujnik automatycznie włączy światło i zgasi go, jeżeli osoba opuści obszar widzenia czujki.

Nagłe zapalenie się światła może być swego rodzaju pułapką dla osób niepowołanych w danym miejscu – zauważa sprzedawca z hurtowni elektrycznej Elmax-Hurt Żywicki, która oferuje m.in. akcesoria służące do instalacji sterowania oświetleniem, takie jak: wyłączniki zmierzchowe, czujniki ruchu oraz piloty zdalnego sterowania.

Piloty zdalnego sterowania

Jeżeli nie zamierzamy instalować w domu czujników ruchu, możemy zdać się na sterowanie oświetleniem za pomocą pilota. Zapewnia to dużą wygodę w przypadku chęci zgaszenia lampy, która znajduje się w pewnej odległości od naszego fotela, lub gdy jej włącznik umieszczony jest w trudnodostępnym miejscu. Sterowanie większą ilością lamp jednym pilotem także jest możliwe – wystarczy odpowiednio oprogramować odbiorniki i nadajniki (np. piloty). Umieszcza się je głównie w puszkach pod wyłącznikiem lub w oprawie lampy, ale również w puszcze pod gniazdkiem. Niektóre urządzenia pozwalają na sterowanie intensywnością światła, ale należy pamiętać, że istnieją adaptery, które współpracują jedynie z żarówkami żarowymi i kompaktowymi, a nie z LED-ami czy żarówkami energooszczędnymi.