rowery
11 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Jaki typ roweru wybrać w zależności od naszych potrzeb?
5 (100%) / 2 głosów

Jaki typ roweru wybrać w zależności od naszych potrzeb?

Już od kilku lat rowery cieszą się coraz większą popularnością – szczególnie zainteresowani są nimi mieszkańcy dużych miast, którzy zmęczeni są staniem w korkach i posiadają coraz większą świadomość tego, jaki jest wpływ zanieczyszczeń i siedzącego trybu życia na stan ich zdrowia. Rower to idealny środek transportu… o ile oczywiście wybierzemy pojazd odpowiedni do naszych potrzeb. Jak to zrobić?

Rower miejski

Zgodnie ze swą nazwą najlepiej rower miejski spisze się na nawierzchniach utwardzonych. Idealny wybór, jeśli rower służy nam do jazdy na krótkich dystansach, np. do szkoły bądź do pracy. Jego rama zapewnia nam pozycję wyprostowaną w czasie jazdy, przez co nie da się na nim osiągnąć zbyt wysokich prędkości, jednak mankament nie jest tak odczuwalny w mieście, w którym i tak co chwilę zatrzymujemy się na światłach. Najważniejszym atutem tego typu rowerów jest wygoda jazdy, osiągana właśnie dzięki zapewnieniu rowerzyście wyprostowanej pozycji. Możemy je wyposażyć w szereg dodatków, np. koszyk, bagażnik, które przydadzą się w czasie robienia zakupów. Ich dodatkowa zaleta to nieskomplikowana budowa, dzięki której są one prostsze w eksploatacji niż bardziej rozbudowane rowery górskie i szosowe.

Rower górski

W przypadku roweru górskiego ponownie nazwa wskazuje na jego zastosowanie.

Rowery górskie to pojazdy przeznaczone przede wszystkim do jazdy w lekkim terenie i po bezdrożach – mówi specjalista ze sklepu Rowmot. Można nimi jeździć po utwardzonych nawierzchniach, jednak należy liczyć się z tym, że opony z bieżnikami, przystosowane do jazdy po błocie, będą stawiać pokaźny opór na twardym, płaskim podłożu, a zatem nie osiągniemy na nich zbyt dużej prędkości. Ponadto rama skonstruowana jest w sposób wymuszający pochyloną sylwetkę, co znajduje zastosowanie w zmiennych warunkach – ciało znajduje wtedy lepsze oparcie. „Górale” cieszą się sporą popularnością, uznawane są za pojazdy uniwersalne, jednak dużo lepiej spiszą się podczas jazdy górskim szlakiem niż po ulicach dużego miasta.

Rower szosowy

Rower szosowy, czyli powszechnie znana kolarzówka, jest sprzętem sportowym, przeznaczonym dla osób, dla których liczy się aktywna, szybka jazda po twardych nawierzchniach. Ma lekką ramę, która wymusza pochyloną pozycję rowerzysty – dzięki temu zmniejszane są opory powietrza podczas jazdy, co pozwala rozwinąć bardzo wysokie prędkości. Na szybkość roweru mają wpływ również wąskie opony, zapewniające niskie opory toczenia. Wygoda nie jest w przypadku tych rowerów kwestią priorytetową – skierowane są do osób, które jeżdżą dla sportu i nie przeszkadza im niski komfort jazdy.

Rower trekkingowy

Rower trekkingowy to połączenie „górala” z kolarzówką – rowery tego typu przystosowane są do szybkiej jazdy w zmiennych warunkach terenowych na długich dystansach. Idealnie spiszą się, jeśli planujemy wielodniową wyprawę rowerową. Ich ogromnym atutem jest możliwość łatwego wyposażenia w przydatne dodatki, np. sakwy podróżne, bagażniki. Rama roweru trekkingowego nie wymusza tak pochylonej pozycji, jak w przypadku rowerów szosowych, co daje rowerzyście większy komfort jazdy. Opony posiadają płytszy niż w przypadku „górali” bieżnik, dzięki czemu zachowana jest równowaga między oporem toczenia na płaskich nawierzchniach a łatwością prowadzenia w trudnym terenie.