10 września 2018

Kategoria:
Inne

Jak zorganizować godny pochówek?
5 (100%) / 2 głosów

Jak zorganizować godny pochówek?

Śmierć bliskiej osoby często przychodzi nagle i niespodziewanie, nie jesteśmy na nią w ogóle przygotowani. Bagaż stresu oraz żalu sprawia, że przejście przez wszystkie czynności organizacyjne związane z pogrzebem jest wyjątkowo trudne. Z poniższego artykułu dowiemy się o czym powinniśmy pamiętać, żeby zorganizować bliskiemu zmarłego należyty pochówek.

Kwestie formalne

Niezbędną częścią procesu organizacji pochówku jest dopełnienie formalności. W pierwszej kolejności należy uzyskać kartę zgonu – jest to dokument, który pozwoli uzyskać z Urzędu Stanu Cywilnego akt zgonu oraz przeprowadzić dalsze etapy przygotowania pogrzebu. Kartę zgonu wystawia lekarz, który stwierdził zgon – jeśli śmierć nastąpiła w domu i była spowodowana naturalnymi przyczynami, kartę zgonu wystawia lekarz rodzinny lub pogotowia, który został wezwany na miejsce. Jeśli zmarły w chwili śmierci przebywał w szpitalu, kartę zgonu wystawia jego lekarz prowadzący. Jeśli z kolei śmierć była wynikiem przestępstwa lub wypadku, kartę zgonu może wystawić lekarz wezwany na miejsce bądź lekarz, który z polecenia sądu lub policji dokonywał oględzin lub sekcji zwłok. Posiadając kartę zgonu oraz inne wymagane dokumenty (m.in. dowód osobisty zmarłego, odpis aktu urodzenia oraz wniosek) możemy udać się do USC po akt zgonu wraz z odpisami.

Odebranie zwłok

Z kartą zgonu możemy również zgłosić się do wybranego zakładu pogrzebowego, który w naszym imieniu zabiera zwłoki ze szpitalnej kostnicy i przygotowuje je do mającej się odbyć uroczystości. Sami w tym czasie powinniśmy zająć się formalnościami związanymi z ceremonią – w tym celu udajemy się do parafii, do której należał zmarły oraz kontaktujemy z administracją cmentarza, na którym ma zostać pochowany. Tam ustalamy termin i godzin pogrzebu. Po zorganizowaniu rzeczy najważniejszych pozostaje nam zamówienie kwiatów i klepsydr oraz muzyki na żywo w celu nadania ceremonii odpowiedniego nastroju. Jeśli nasz bliski był osobą bezwyznaniową, ceremonię może poprowadzić profesjonalny mówca, nazywany mistrzem ceremonii.

Pomoc w organizacji pogrzebu

Zorganizowanie pochówku jest zadaniem o tyle trudnym, że wciąż ciąży na nas smutek po stracie bliskiej osobie. Zakłady pogrzebowe takie jak zakład Charon z Elbląga doskonale zdają sobie sprawę z tego, że dla wielu osób przygotowanie pogrzebu jest zadaniem zbyt trudnym, dlatego oferują swoją pomoc w dopełnieniu wszelkich związanych z tym formalności – od uzyskania dokumentów potwierdzających zgon, do ustalenia szczegółów pochówku z parafią i administracją cmentarza. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy oszczędzić sobie sporo czasu i stresu.