13 maja 2019

Kategoria:
Inne

Jak zakładać kulki proteinowe?
5 (100%) / 2 głosów

Jak zakładać kulki proteinowe?

Kulki proteinowe to wyjątkowo skuteczna zanęta dla ryb. Wędkarze cenią ją nie tylko za efektywność, ale też łatwość użycia. Dowiedz się, jak działają kulki proteinowe i w jaki sposób ich używać, aby przynosiły najlepsze rezultaty. Przyjrzyjmy się bliżej technice zakładania kulek proteinowych, bo od niej będzie zależało to, czy uda Ci się złapać dorodny okaz!

Czym są kulki proteinowe?

Zanim przejdziemy do omówienia tego, jak zakładać kulki proteinowe, warto powiedzieć szczególnie początkującym wędkarzom, czym jest ten produkt i w jaki sposób nęci on ryby. O wyjaśnienie poprosiliśmy eksperta – przedstawiciela internetowego sklepu wędkarskiego RK Baits:

Kulki proteinowe to zanęta, która przyciąga ryby zapachem, smakiem, a także składem. Pachną one intensywnie, a ich woń jest dla ryby przyjemna i zachęcająca. W naszej ofercie są np. kulki o zapachu ananasowym, waniliowym czy truskawkowym. Zapach przyciąga ryby z daleka, dzięki czemu ich skupisko tworzy się tuż przy stanowisku wędkarza. Kolejnym czynnikiem zanęcającym jest smak. Nie bez znaczenia jest też skład, starannie dobrany tak, aby ryba znalazła w kulce wszystkie wartościowe składniki odżywcze. Takie połączenie sprawia, że ryba, która trafi na kulkę proteinową, zjada ją z przyjemnością.

Kulki proteinowe tworzy się z myślą o konkretnych gatunkach ryb. Szczególnie popularne są kulki proteinowe dla karpi. Wysoka skuteczność nęcenia to prosty sposób na udane i bardzo satysfakcjonujące łowienie. Będzie ono jeszcze skuteczniejsze, jeśli prawidłowo założysz kulkę. Jak to zrobić? Podpowiadamy niżej!

W jaki sposób zakłada się kulki proteinowe i jak działają?

Wiele osób próbuje zakładać kulkę proteinową na haczyk. Niestety, jest to błąd w sztuce. Kulki proteinowe są twarde, więc umieszczenie ich na zagiętym haczyku nie jest takie proste. Ponadto, ryba, która trafi na twardą kulkę, będzie chciała ją natychmiast wypluć. Poza tym szanse, że ryba nabije się na haczyk przesłonięty w dużej mierze kulką, są znikome.

Z tego powodu stosuje się inną, skuteczniejszą technikę mocowania. Kulki proteinowe umieszcza się na tzw. włosie, który stanowi przedłużenie przyponu. Kulka powinna znajdować się poniżej haczyka. Wędkarz może wykonać włos samodzielnie z mocnej plecionki oraz gumowego ogranicznika, który sprawia, że kulka proteinowa pozostaje na swoim miejscu. Do założenia przynęty na włos możemy posłużyć się specjalną igłą do kulek.

Metoda łowienia na kulki proteinowe wykorzystuje naturalną żarłoczność ryb, a szczególnie karpi. Pochłaniają one bowiem nie tylko zwykłą zanętę z dna, ale też to, co wokół, czyli naszą kulkę i haczyk. W ten prosty sposób ryba zapina się na hak, a wędkarz może cieszyć się przyjemnością z holu i położenia ryby na macie.