23 listopada 2018

Kategoria:
Inne

Jak zadbać o akustykę pomieszczeń?
5 (100%) / 1 głosów

Jak zadbać o akustykę pomieszczeń?

Każdy, kto miał okazję słuchania jakiejkolwiek muzyki czy też śpiewu w sali koncertowej, z pewnością zauważył, że wrażenia słuchowe, jakich tam doznawał, są zupełnie inne od tego, z czym ma do czynienia na co dzień przy odsłuchiwaniu nagrań w swoim domu. Rzecz jasna nie jest to sprawą przypadku. Sale w teatrach muzycznych, filharmoniach czy w studiach nagrań są projektowane przez zawodowych akustyków.

Jakie elementy mają wpływ na akustykę pomieszczeń?

Zostawiając problem rozchodzenia się dźwięków i ich odbierania przez słuchaczy w profesjonalnych salach koncertowych specjalistom akustykom, zajmijmy się tym, co melomani mogą zrobić we własnym zakresie w swoim domu czy mieszkaniu, by słuchać muzyki w możliwie najlepszych warunkach. Tego, na co należy zwrócić tutaj szczególną uwagę, dowiedzieliśmy się dzięki uprzejmości pracowników sklepu Mcakustik firmy Infinity z Olkusza.

Należy wiedzieć, że w praktyce na akustykę każdego konkretnego pomieszczenia wpływ może mieć każdy jego element. Tak więc znaczenie będą w tym przypadku miały nie tylko rozmiary pomieszczenia, jego wysokość, proporcje długości do szerokości, istniejące w nim wnęki, skosy, załamania, rodzaj wykończenia ścian, ale także i wszystkie znajdujące się tam przedmioty oraz sposób ich rozmieszczenia. Najbardziej kłopotliwe bywają w tych sytuacjach przede wszystkim wszelkie nierównoległości ścian czy sufitu i miejsca ich załamania sprawiające kumulowanie się fal dźwiękowych w narożnikach pomieszczenia.

Jakie działania można podjąć, by poprawić akustykę swojego pokoju?

Pomieszczenia mieszkalne z reguły nie mają zbyt imponujących rozmiarów, dlatego też stawianie w nich jakichkolwiek przepierzeń i ścianek działowych w celu poprawienia akustyki mija się z celem i mogłoby przynieść odwrotne od zamierzonych skutki. W grę tutaj może wchodzić ewentualne odgrodzenie niewielkiej wnęki jakąś kotarą. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie w przypadku pokoju mieszkalnego wyłożenie jego ścian i sufitu, a nawet i podłogi odpowiednimi okładzinami pochłaniającymi lub rozpraszającymi dźwięki. Bardzo przydatne okazują się tutaj tzw. ustroje akustyczne, wśród których znajdujemy m.in.  pułapki basowe, piramidki, dyfuzory, absorbery oraz akustyczne pianki i panele. Wszystko co, tu wymieniliśmy to specjalne okładziny ścienne o zróżnicowanej  fakturze, dającej określone efekty w tłumieniu, rozpraszaniu lub kasowaniu niepożądanych fal dźwiękowych.

Ważne jest wyłożenie wolnych przestrzeni w narożnikach gąbką akustyczną, czyli tzw. pułapką basową, ponieważ tam odczuwa się najbardziej wzrost  natężenia fali dźwiękowej, podobnie istotne jest wyciszenie ściany za zestawami głośnikowymi. Najważniejsze jest jednak właściwe wytłumienie ścian bocznych pokoju. Warto także okleić sufit okładziną rozpraszającą, a na podłodze położyć dywan lub wykładzinę dywanową.

Punkt odsłuchowy, którym najczęściej jest nasz fotel, powinien być usytuowany w równej odległości od kolumn i tworzyć z nimi trójkąt równoramienny. Z kolei głośniki najlepiej jest ustawić na wysokości naszych uszu.

Zadbanie o odpowiednią akustykę pomieszczeń mieszkalnych w zakresie oklejania ścian nie powinno sprawić nikomu większych kłopotów, ponieważ handel oferuje nam dzisiaj mnóstwo różnorodnych paneli oraz mat akustycznych, w tym i samoprzylepnych.


Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(): Failed opening '/index.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php70/usr/share/pear') in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41