haft-komputerowy
2 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Jak wykonuje się haft komputerowy?
Oceń post

Jak wykonuje się haft komputerowy?

Haftowanie to jedna z najstarszych metod zdobienia tkanin, ceniona ze względu na bogactwo możliwości, estetyczny efekt oraz trwałość. Obecnie to wciąż niezwykle popularna  technika, będąca znakomitą alternatywą dla nadruków charakteryzujących się niską trwałością. Współczesne metody haftowania różnią się jednak od tych tradycyjnych, a to za sprawą nowoczesnych technologii. Na czym dokładnie polega haft komputerowy?

Przygotowanie do haftowania

Ważnym i zarazem najbardziej czasochłonnym etapem haftowania komputerowego jest przygotowanie projektu. Każdy wzór haftu, czy to będący autorskim pomysłem, czy inspirowany zdjęciem lub innym gotowym haftem, musi zostać przetworzony na grafikę wektorową. Taki rysunek wykonywany jest za pomocą specjalnego oprogramowania komputerowego. Dopiero tak przygotowany projekt graficzny może zostać zaadaptowany do formatu profesjonalnego programu hafciarskiego. Utworzona w ten sposób matryca hafciarska odpowiada kolejnym uderzeniom igły z nicią o wybranym kolorze, dzięki czemu maszyna wykona dokładnie taki haft, jaki został zaprojektowany w programie graficznym.

Istotnym elementem prac przygotowawczych jest również wybór odpowiedniego rodzaju i jakości nici, a także podkładu, czyli materiału, na którym wykonany zostanie haft. Możliwości projektowania są przy tym niemal nieograniczone, a to za sprawą bogatej gamy kolorystycznej nici oraz różnym rodzajom materiałów stosowanych w hafcie komputerowym, takich jak tkaniny bawełniane, dzianiny, polary, skóra i znacznie więcej. Profesjonalny program komputerowy przedstawi wizualizację gotowego projektu, pozwalającą ocenić dobór kolorów i materiałów oraz wygląd danego haftu.

Haft komputerowy

Zapisany wcześniej projekt w formacie hafciarskim należy następnie przenieść do maszyny wykonującej haft. Hafciarka komputerowa, bo o niej mowa, to innowacyjne połączenie maszyny do haftowania z komputerowym układem sterowania, co pozwala na automatyzację wykonywania haftu. Firmy specjalizujące się w hafcie komputerowym, takie jak Fabryka haftu Embroidery – Haft Reklamowy w Rytelu, dysponują przy tym różnymi maszynami przemysłowymi, w tym jedno lub wielogłowicowymi, co pozwala na haftowanie różnego rodzaju wzorów. Gotowy plik wgrywa się do hafciarki, a następnie przygotowuje się materiał, rozkładając go równomiernie pod ramieniem maszyny. Po odczytaniu pliku hafciarka rozpoczyna pracę za pomocą igieł i połączonych z nimi nici, automatycznie odwzorowując rysunek zawarty w projekcie graficznym. Dzięki temu haft powstaje szybko i sprawnie, a przede wszystkim precyzyjnie i zgodnie z oczekiwaniami zamawiającego. To skuteczny i coraz bardziej popularny sposób wykonywania różnego rodzaju gadżetów reklamowych.