izolacja-dachu
14 listopada 2018

Kategoria:
Inne

Jak wykonać hydroizolację dachu?
5 (100%) / 1 głosów

Jak wykonać hydroizolację dachu?

Dach pełni niezwykle istotną rolę w funkcjonowaniu budynku – stanowi ochronę przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, a także zapobiega ucieczce ciepła na zewnątrz. Wszystko to o ile jest szczelny i nieuszkodzony. Kontakt z wilgocią ma bardzo destrukcyjny wpływ na konstrukcję dachu, dlatego trzeba go przed nią zabezpieczyć przy pomocy stosownej hydroizolacji. Jak to zrobić?

Dwie szkoły zabezpieczania dachu

W branży budowlanej wyróżnia się dwie główne metody zabezpieczania dachu przed wilgocią. Pierwsza z nich obejmuje ułożenie na dachu różnego rodzaju powłok nieprzepuszczalnych – papy, folii, etc. Takie rozwiązanie stosowane jest powszechnie przy dachach skośnych, gdzie woda opadowa ma swobody odpływ. Może być również stosowana do zabezpieczania dachów płaskich, jednak ze względu na szczeliny między połaciami powłoki nie stanowi już tak dobrego zabezpieczenia. Alternatywnym rozwiązaniem przy zabezpieczeniu dachów są hydroizolacje w postaci płynnej, nakładane w kilku warstwach przy pomocy narzędzi malarskich bądź urządzeń natryskowych. Wiodącym producentem wysokiej jakości hydroizolacji tego typu jest marka Alchimica. Jak wygląda proces ich nakładania?

Jak wykonać hydroizolację dachu – skrócona instrukcja

Pierwszym etapem nakładania płynnej hydroizolacji jest odpowiednie przygotowanie nawierzchni – powinna ona być oczyszczona z kurzu i pyłu, smarów, olejów i innych substancji, pozbawiona nierówności oraz sucha. W przypadku nowych nawierzchni betonowych zaleca się odczekanie z położeniem hydroizolacji co najmniej 28 dni od momentu ich wykonania. Pierwszym etapem wykonywania hydroizolacji jest zagruntowanie powierzchni przy pomocy odpowiednich preparatów – dobór produktów uzależniony jest od właściwości powierzchni. Po zagruntowaniu podłoża należy przystąpić do wypełnienia dylatacji oraz kątów wewnętrznych dachu przy pomocy masy poliuretanowej. Dopiero na tym etapie możliwe jest nałożenie warstwy hydroizolacyjnej, która zabezpiecza dach przed wilgocią. Aby skrócić czas utwardzania membrany można użyć tzw. akceleratora. Na warstwę hydroizolacyjną zaleca się nałożyć warstwę ochronną, która zabezpiecza ją przed uszkodzeniami mechanicznymi (ścieraniem) oraz utratą koloru w wyniku ekspozycji na promieniowanie UV.

O czym pamiętać?

Płynna hydroizolacja powinna być nakładana przy temperaturze w zakresie od 5 do 35 stopni Celsjusza oraz wilgotności względnej powietrza nie przekraczającej 95%. Nie należy wykonywać hydroizolacji podczas opadów deszczu lub śniegu. Ponadto należy stosować odzież ochronną – kombinezon i rękawice. Do wykonania powłoki można używać różnych narzędzi, między innymi wałków malarskich bądź agregatów natryskowych.