przedszkole
17 grudnia 2018

Kategoria:
Inne

Jak wygląda dzień przedszkolaka
5 (100%) / 1 głosów

Jak wygląda dzień przedszkolaka

Kiedy ma się zaledwie kilka lat, świat pełen jest tajemnic, a większość rzeczy, jakie przydarzają się każdego dnia, ma posmak nowości. By jednak odkrywać to z radością i uczyć się przez zabawę, dziecko potrzebuje w miarę stabilnych ram, w których czuje się bezpiecznie. Ramy takie tworzy choćby stały plan dnia w przedszkolu. Jeśli nasza pociecha dopiero się do niego wybiera, możemy zredukować towarzyszący temu wydarzeniu stres, dokładnie ów plan przedstawiając.

Przedszkolny ranek zaczyna się z reguły w okolicach 8:00, jednak do wielu placówek pracujący od wczesnych godzin rodzice mogą przyprowadzać swych podopiecznych często już np. od 6:30. Dzieci witają się z wychowawcami i rówieśnikami – to czas, by opowiedzieć sobie o tym, co przydarzyło się od ostatniego spotkania. To także przestrzeń do pierwszych tego dnia zabaw czy rysowania przy stoliku w oczekiwaniu na śniadanie.

Wyrabianie zdrowych nawyków

Zanim jednak będzie można je spałaszować, należy obowiązkowo umyć ręce, załatwiwszy uprzednio ewentualne potrzeby w toalecie. Podobnie jak mycie ząbków po posiłkach, jest to obowiązkowy element dnia przedszkolaka, który wyrabia sobie w ten sposób dobre nawyki higieniczne. Same posiłki zaś stwarzają świetną okazję do zapoznania się z zasadami zdrowego odżywiania.

Nauka i zabawa

Między śniadaniem i obiadem przychodzi pora na spacery czy okazjonalne wycieczki edukacyjne, jak również zajęcia dydaktyczne, które u starszaków trwają nieco dłużej niż w przypadku najmłodszych. Dzieciaki uczą się w tym czasie m.in. kolorów, nazw dni tygodnia czy miesięcy, rymów i innych rzeczy, które „wszyscy znają” – właśnie dlatego, że nauczyli się ich w przedszkolu!

Po obiedzie maluchy leżakują, a starsze przedszkolaki, nie potrzebując już tyle wypoczynku w ciągu dnia, mają np. zajęcia językowe lub wyrównawcze. Popołudnie to także czas na rozmaite zajęcia dodatkowe, o ile przewidziane są w danej placówce. Niepubliczne przedszkole Elfik w Sosnowcu proponuje wtedy swym wychowankom choćby naukę tańca, capoeiry czy gry w szachy, a także rytmikę i gimnastykę korekcyjną.

Czas wolny

Po podwieczorku, aż do czasu powrotu rodziców, dzieci bawią się wspólnie w sali zabaw lub – jeśli jest ładna pogoda – w przedszkolnym ogrodzie. Mogą też rysować bądź słuchać czytanych przez wychowawcę bajek. Tzw. czas wolny jest niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju malucha, który uczy się wtedy interakcji w grupie, realizuje swoje pomysły, trenując kreatywność, a także rozwija zainteresowania czy po prostu daje upust energii.


Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(): Failed opening '/index.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php70/usr/share/pear') in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41