czarter-jachtu
13 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Jak wyczarterować jacht?
5 (100%) / 2 głosów

Jak wyczarterować jacht?

Wiele osób marzy o własnym jachcie, a tymczasem możliwości finansowe pozwalają im zaledwie na niewielką łódkę. Czy rzeczywiście trzeba się pożegnać z marzeniem o rejsie prawdziwym luksusowym jachtem? Niekoniecznie! Tam, gdzie kupno nie jest możliwe, z pomocą przychodzi czarter. Jeżeli chcesz niezapomnianych wrażeń, jakich dostarcza jacht, dowiedz się, jak go wyczarterować!

Czym jest czarter jachtu?

Czarter jachtu to nic innego, jak jego wynajem. Mianem czarteru określa się umowę między stroną czarterującą i armatorem. O wyjaśnienie tych pojęć poprosiliśmy ekspertów z firmy Eco Marine, która zajmuje się sprzedażą jachtów:

Czarterujący to podmiot, któremu udostępnia się jacht, czyli osoba lub firma przyjmująca jacht na określony czas – objaśnia specjalista. – Armator udostępnia jacht w ramach czarteru i odbiera go po wygaśnięciu umowy. Można to porównać do umowy wynajmu samochodu.

W czarterze określone są m.in. takie elementy, jak:

  • czarterowana jednostka,
  • wyposażenie jachtu,
  • czas korzystania z jachtu przez czarterującego,
  • czas i miejsce przyjęcia jachtu przez czarterującego,
  • czas i miejsce zwrotu jachtu armatorowi.

Jak skorzystać z czarteru jachtu?

Obecnie wyczarterowanie jachtu jest niezwykle proste. Wymarzoną jednostkę można zarezerwować przez Internet. Co warto wiedzieć o czarterze jachtu?

Aby samodzielnie wyczarterować jacht w dowolnym miejscu Unii Europejskiej, Polak potrzebuje patentu jachtowego sternika morskiego. Osoba nieposiadająca takich uprawnień może wyczarterować jacht, o ile skorzysta z usług skippera.

To, ile osób można zabrać w rejs wyczarterowanym jachtem, jest ujęte w jego specyfikacji technicznej. Warto mieć to na uwadze przy wyborze. Może się bowiem okazać, że ten jacht, który jest wyposażony tak, jak tego chcemy, nie mieści wszystkich osób, które chcielibyśmy zabrać ze sobą. Co ważne, na jacht można wziąć ze sobą czworonożnego pupila, choć wymaga to uiszczenia dodatkowej opłaty.

Inne koszty związane z czarterem jachtu to:

  • Kaucja, czyli opłata zwracana w momencie oddania jachtu w niepogorszonym stanie. Uszkodzenia wynikające nie ze zwykłego zużycia, ale np. z nieumiejętnego obchodzenia się z jachtem, są pokrywane z kaucji. Jeżeli cena naprawy przewyższa kwotę kaucji, nie trzeba się martwić – wszystko powyżej kosztów kaucji pokrywa ubezpieczyciel.
  • Paliwo. Jacht trzeba zatankować z własnej kieszeni. Jest on czarterowany z pełnym bakiem. Po skończonym rejsie należy go zwrócić z uzupełnionym zbiornikiem paliwa.

Odbiór czarterowanego jachtu polega na obejrzeniu jednostki, zapoznaniu się z jej systemami i wyposażeniem. Osoba czarterująca powinna sprawdzić, czy stan faktyczny pokrywa się z tym, co zostało ujęte w umowie. Wszelkie usterki lub braki trzeba zgłosić armatorowi. Jeżeli wszystko jest w porządku, można wypłynąć na szerokie wody!