dekarz
16 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Jak wybrać solidnego dekarza?
5 (100%) / 2 głosów

Jak wybrać solidnego dekarza?

Dach to pod wieloma względami najistotniejsza część naszego domu – zabezpiecza nas przed opadami, zapobiega stratom cieplnym budynku i tłumi dochodzące z zewnątrz dźwięki. Wpływa również na estetyczny wygląd całego budynku. Żeby dach mógł pełnić wszystkie swoje funkcje, musi zostać wykonany przez profesjonalnego dekarza. Co warto brać pod uwagę przy wyborze specjalisty?

Posłuchaj opinii innych

Powszechnie praktykowaną metodą wyboru fachowca jest słuchanie rekomendacji innych osób. W pierwszej kolejności warto zwrócić się z prośbą o opinię do osób dobrze nam znanych, które mają już za sobą budowę domu – możemy w ten sposób liczyć na szczerą ocenę profesjonalizmu danego wykonawcy. Jeśli wśród naszych bliskich bądź znajomych nie ma nikogo, kto miałby jakieś doświadczenia z dekarzami, możemy poszukać opinii na portalach i forach internetowych. Tutaj jednak powinniśmy zachować pewien dystans wobec komentarzy – nigdy nie możemy być pewni, kto jest ich autorem. Ponadto część osób wypowiadających się na forach ma tendencję do skrajnych i nierzetelnych opinii.

Sprawdź uprawnienia i kwalifikacje

Aby wykonywać zawód dekarza potrzebne jest zdobycie dokumentów potwierdzających kwalifikację, ważne są również certyfikaty. Przed zatrudnieniem fachowca powinniśmy sprawdzić, czy należy on do cechu lub innego stowarzyszenia zrzeszającego specjalistów tej branży – najlepsi specjaliści posiadają w nich tytuł mistrza. Na terenie Polski funkcjonuje sporo cechów, znajdziemy je w większości dużych miast.

Sprawdź legalność działalności

Jeśli wybrany przez nas dekarz nie należy do żadnej organizacji branżowej, powinniśmy upewnić się, że prowadzona przez niego działalność jest legalna.

Stanowczo odradza się korzystanie z usług osób pracujących „na czarno” – mówi przedstawiciel portalu Solidny Dekarz. – Chodzi przede wszystkim o to, że tacy wykonawcy nie biorą na siebie żadnej odpowiedzialności za popełnione w trakcie pracy błędy. Jeśli dach wykonany jest nieprawidłowo, koszty jego naprawy spoczywają w całości na nas.

Nie sugeruj się ceną

Usługi wysokiej klasy specjalistów nie są tanie, ale zdecydowanie warte swojej ceny. Dlatego przy wyborze dekarza nie powinniśmy brać pod uwagę najtańszych ofert. Często okazuje się, że niska cena wynika z równie niskiego doświadczenia i generalnie niskiej jakości usług – niewykwalifikowani dekarze muszą obniżać swoje koszty, ponieważ tylko w ten sposób mogą zyskać klientów. Tanie usługi dekarskie tylko pozornie wyglądają na oszczędność pieniędzy – jeśli dach jest wykonany źle, trzeba będzie go w niedalekiej przyszłości naprawić lub nawet postawić od nowa. To oznacza kolejne koszty, często przekraczające cenę usług profesjonalisty z uprawnieniami.