oczyszczacz-powietrza
5 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Jak wybrać skuteczny oczyszczacz na smog. Rozwiązania dla biur i instytucji
5 (100%) / 2 głosów

Jak wybrać skuteczny oczyszczacz na smog. Rozwiązania dla biur i instytucji

Smog to prawdziwe utrapienie dużych miast –  szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Można się przed nim schronić pozostając w domowym zaciszu, jednak większość z nas jest czynna zawodowo i to właśnie w pracy spędzamy dużo czasu. Jak zatem wybrać skuteczny oczyszczacz powietrza na smog do biur i instytucji ? Na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę i czym się kierować, aby uchronić siebie przed szkodliwym działaniem tego zjawiska ?

Podpowiedzią niech będzie ten krótki przewodnik.

Smog to nie tylko niebezpieczne zanieczyszczenia powietrza mające wpływ na drogi oddechowe, ale przede wszystkim substancje znacznie obniżające jego jakość. Taki stan powietrza bardzo niekorzystnie wpływa na pracę naszego umysłu, jego sprawność oraz wydajność. Zapewnienie pracownikom w biurach i instytucjach właściwego komfortu i jakości powietrza, powinno być podstawą dbałości o efekty ich pracy. Jeśli powietrze nie będzie odpowiednio oczyszczone, pojawią się problemy z szybkimi reakcjami, podejmowanych decyzji oraz właściwym wykorzystaniem posiadanych informacji. Dodając do tego obniżenie odporności na choroby powodowane obecnymi  w powietrzu wirusami i alergenami, dochodzimy do wniosku, że oczyszczacz powietrza powinien stanowić bezwzględny element wyposażenia każdego biura i instytucji.

Wielofunkcyjność

Przy wyborze oczyszczacza powietrza należy zwrócić uwagę na jego skuteczność pracy oraz wielofunkcyjność. Bardzo ważne jest to aby oczyszczacz radził sobie z najdrobniejszymi cząstkami zanieczyszczeń powietrza – czyli był jak najbardziej czuły na jakość powietrza. Równie szkodliwym zjawiskiem jak smog, jest niebezpieczne promieniowanie elektromagnetyczne, emitowane przez komputery i telewizory. Popularne tzw. „openspace” powodują nagromadzenie się znacznej ilości takiego promieniowania w jednym miejscu. Bardzo istotnym parametrem jakości powietrza jest też, a właściwie przede wszystkim, poziom jego wilgotności. Dzięki tej dodatkowej funkcji nawilżania powietrza, oczyszczacz przyczynia się do redukcji wysuszania się błon śluzowych i suchości w gardle, zapewniając odpowiednią wilgotność (45% – 60%). Nie mniej ważna jest też możliwość regulacji trybu pracy urządzenia celem zachowania odpowiedniego komfortu dla osób przebywających
w danych pomieszczeniach.

Wybór wielkości i miejsce pracy urządzenia

Dokonując wyboru odpowiedniego oczyszczacza powietrza należy uwzględnić, aby posiadał też funkcję jego nawilżania. Bardzo istotnym parametrem jest wielkość pomieszczenia, w którym będzie on pracował. Jeżeli w danym pomieszczeniu działa system wentylacji lub klimatyzacji, należy dobrać urządzenie o rozmiar większe w stosunku do jego kubatury.

Brak wyżej wymienionych systemów sprowadza wybór urządzenia do rzeczywistej powierzchni pomieszczenia. Umiejscowienie urządzenia powinno zapewniać płynną cyrkulację powietrza pobieranego i emitowanego po oczyszczeniu i nawilżeniu.