rolety-okienne
1 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Jak wybrać rolety do okien dachowych?
5 (100%) / 1 głosów

Jak wybrać rolety do okien dachowych?

Okna dachowe to źródło naturalnego światła na poddaszach. Skutecznie doświetlają wnętrze, ale bez specjalnych rolet, nadmierna ilość wpadających do pomieszczenia promieni słonecznych, może być bardzo uciążliwa. Oglądanie telewizji czy praca przy komputerze przy ostrym świetle staje się wręcz niemożliwa. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio dobrać rolety do okien dachowych.

Rolety zewnętrzne czy wewnętrzne?

Obecnie na rynku dostępna jest szeroka oferta rolet dachowych. Jak wybrać odpowiednie? Czym się kierować? Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie: jakie funkcje mają pełnić Twoje rolety?

Jeśli zależy Ci na ochronie przed nadmiernym oświetleniem i nagrzewaniem się pomieszczenia, rolety wewnętrzne wystarczą. Jeśli dodatkowo potrzebujesz izolacji akustycznej i mechanicznej, wybierz tradycyjne rolety zewnętrzne. Te zdecydowanie wyciszą dźwięk padającego deszczu, uchronią przed gradem uderzającym o szybę czy zalegającym na dachu śniegiem. Prócz tradycyjnych rolet zewnętrznych, na rynku obecnie dostępne są również tzw. screeny, czyli zewnętrzne markizy. Wykonane najczęściej z włókna szklanego, odpornego na czynniki atmosferyczne, chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczenia, ale go nie zaciemniają i nie wyciszają. Rolety zewnętrzne są rozwiązaniem kosztowniejszym od rolet wewnętrznych.

Funkcje rolet wewnętrznych

Jeśli się zdecydujesz na wewnętrzne rolety dachowe, to kolejnym krokiem będzie wybranie odpowiedniego ich rodzaju. I tutaj kieruj się ich funkcjonalnością.

  • Zacienienie wnętrza

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy, zajmującej się sprzedażą i montażem systemów osłonowych Łęczycki: Jeśli zależy Ci na tym, aby ograniczyć ilość wpadających do pomieszczenia promieni słonecznych, wybierz rolety wykonane z tkaniny pokrytej specjalną warstwą gumy. Warstwa ta, odbijając nadmiar światła, chroni szyby przed przegrzaniem, zacienia wnętrze pokoju i pozwala na utrzymanie w nim stałej temperatury.

  • Zaciemnienie wnętrza

Jeśli chcesz uzyskać efekt całkowitego zaciemnienia wnętrza, to wybierz rolety wykonane z tkaniny pokrytej aluminiową powłoką. Rolety podbite aluminium kosztują więcej, ale idealnie sprawdzą się w sypialni, pokoju dziecięcym i domowym kinie na poddaszu. Dodatkowo – latem umożliwią ograniczenie nagrzewania się wnętrza, a zimą pozwolą na kontrolę stopnia utraty ciepła.

  • Element dekoracyjny

Jeśli zależy Ci na estetycznym wyglądzie rolet, to najlepszym rozwiązaniem wydają się być tutaj rolety plisowane, potocznie nazywane plisami. Ich budowa jest nieco inna niż rolet z tkaniną tradycyjną. Nie posiadają kasety, do której zwykle chowane są zwijane rolety oraz posiadają węższe listwy i prowadnice. Materiał plis przypomina harmonijkę i umieszczany jest pomiędzy dwiema listwami, którymi możemy poruszać w górę i dół. Chroni przed słońcem, zapewnia prywatność, ale przede wszystkim przyciąga wzrok. Dostępne są także w wersjach z aluminiową podbitką i gumową warstwą, jednakże ich skuteczności nie można porównać do tradycyjnych rolet zacieniających i zaciemniających. Za to w wersji z dodatkowymi magnesami, które zapewniają odpowiedni naciąg plisy oraz precyzyjne dopasowanie do powierzchni okna, sprawdzą się świetnie.

System sterowania rolet

Ostatnim kryterium wyboru rolet jest dostęp do okna. W przypadku rolet zewnętrznych sytuacja jest jasna – system sterowania musi być elektryczny lub solarny (na rolecie montowany jest panel słoneczny, który zasila system). W przypadku rolet wewnętrznych zaś mamy do wyboru sterowanie mechaniczne lub elektryczne. System sterowania elektrycznego może być z bezpośrednim podłączeniem do prądu lub bezprzewodowy, obsługiwany za pomocą pilota. Jaki wybrać? Jeśli masz łatwy dostęp do okna, mechaniczny system wystarczy. Jeśli jednak dostęp jest utrudniony, warto zainwestować w system elektryczny.

Podsumowując, przy wyborze rolet dachowych warto przede wszystkim kierować się ich funkcjonalnością.