zaklad-pogrzebowy
9 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Jak wybrać dobry dom pogrzebowy?
5 (100%) / 2 głosów

Jak wybrać dobry dom pogrzebowy?

Śmierć bliskiej osoby zawsze jest ogromnym ciosem i przyczyną bólu. Mimo emocji, które targają nami po stracie, trzeba podjąć działania, aby zorganizować pogrzeb – godny pochówek jest ostatnią przysługą, jaką możemy wyświadczyć osobie, której już z nami nie ma. Warto więc wybrać dobry dom pogrzebowy, który zatroszczy się zarówno o stronę formalną, jak i odpowiednią ceremonię.

Dom pogrzebowy czy firma pośrednicząca?

Firmy oferujące usługi funeralne dzielą się na domy pogrzebowe oraz pośredników. Który typ sprawdza się lepiej? To pytanie zadaliśmy przedstawicielom firmy Hades z Lublina:

Różnica między domami pogrzebowymi a pośrednikami jest taka, że dom pogrzebowy sam bierze na siebie wszystkie sprawy związane z organizacją pogrzebu: formalności, przechowywanie ciała, ustalenie terminu pochówku, trumnę, wieńce, wstęgi, przygotowanie ciała do ostatniego pożegnania, jego ekspozycję w kaplicy i inne. Firmy pośredniczące natomiast nie dysponują własnym zapleczem i każde z tych zadań delegują do przedsiębiorstw, z którymi współpracują. To może rodzić pewne problemy, utrudnia komunikację i podnosi cenę organizacji pogrzebu – zarobić musi bowiem zarówno pośrednik, jak i firma realizująca usługę.

Wybierając dom pogrzebowy, możemy oczekiwać, że wszystko załatwimy w jednym miejscu podczas jednej wizyty. Bezpośrednia komunikacja ułatwia przeprowadzenie ustaleń i usuwa możliwość nieporozumień, które odbiją się na przebiegu doniosłej i ważnej dla bliskich osoby zmarłej ceremonii.

Czym wyróżnia się dobry dom pogrzebowy

Tu dylematy związane z wyborem domu pogrzebowego się nie kończą, ponieważ podmioty te różnią się znacznie między sobą. Różnice tkwią przede wszystkim we wspomnianym zapleczu. Warto wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • Czy chłodnia jest bezpłatna? Domy pogrzebowe oferują przechowywanie ciała do czasu pochówku, jednak nie zawsze chłodnia jest darmowa. Niekiedy trzeba za nią dopłacić. Warto poszukać domu pogrzebowego, który proponuje to w cenie pogrzebu.
  • Czy dom pogrzebowy dysponuje spopielarnią zwłok? Coraz więcej osób wyraża chęć bycia skremowanym po śmierci. Jeżeli Twój bliski zmarły miał taką wolę, należy znaleźć dom pogrzebowy, który oferuje pogrzeby z kremacją. Taka procedura wiąże się z nieco innymi formalnościami niż tradycyjny pogrzeb, dlatego warto wybrać dom pogrzebowy, który ma w tym doświadczenie.
  • Czy dom pogrzebowy dysponuje salą przedpogrzebową? Pożegnanie w takiej sali lub kaplicy to bardzo ważny moment dla rodziny zmarłego. Po raz ostatni mogą oni zobaczyć go z bliska, dotknąć i przygotować się psychicznie do mocnego przeżycia, jakim jest złożenie ciała do grobu.
  • Czy dom pogrzebowy organizuje transport zwłok? Jeśli tak, to w jakim zakresie terytorialnym? Śmierć nie wybiera miejsca. Może się zdarzyć, że ciało zmarłego trzeba będzie przetransportować na miejsce pochówku z innej miejscowości w kraju lub za granicą. Wiąże się to z wieloma trudnościami formalnymi i wymaga udziału przewoźnika z uprawnieniami.