10 maja 2019

Kategoria:
Inne

Jak wybrać dobrą chemię do basenu?
5 (100%) / 2 głosów

Jak wybrać dobrą chemię do basenu?

Własny basen to marzenie chyba każdego posiadacza przydomowego ogródka – rozwiązanie to doceniamy szczególnie mocno, kiedy przyjdzie fala letnich upałów. Jednak basen poza tym, że może dać mnóstwo radości i pozwoli odpocząć w chłodnej wodzie, to wymaga również sporo uwagi. Tylko zadbany basen będzie bezpieczny dla nas i naszych najbliższych. Nieodłącznym aspektem pielęgnacji basenu jest stosowanie odpowiednich preparatów chemicznych.

Odkażanie basenu

Woda w basenie to idealne miejsce do życia i rozwoju dla różnego rodzaju mikroorganizmów, przede wszystkim bakterii – wiele z nich jest szkodliwych dla naszego zdrowia, a zatem zanim przystąpimy do korzystania z basenu musimy zadbać o wyeliminowanie niewidocznego gołym okiem zagrożenia. W tym celu musimy zaopatrzyć się w preparaty bakteriobójcze. Najpowszechniej stosowanym i odznaczającym się wysoką skutecznością jest chlor, dostępny w tabletkach, granulacie lub płynie. Minusem chloru jest fakt, że jest on środkiem dość agresywnym i może mieć negatywny wpływ również na nasz organizm. Szczególnie dotkliwe odczują to osoby cierpiące na alergie lub posiadające wrażliwą skórę. Jeśli w naszej rodzinie ktoś nie powinien mieć kontaktu z chlorem, możemy zastąpić go preparatami z aktywnym tlenem. Jest on równie skuteczny, bezpieczny i nie pozostawia charakterystycznego zapachu.

Problem z algami

Algi tworzące śliski, zielony nalot w wodzie wymagają potraktowania ich specjalnymi preparatami antyglonowymi. Środki te zabijają glony i zapobiegają ich rozwojowi. Stosowanie ich z jednej strony poprawia klarowność wody, z drugiej zaś sprawia, że korzystanie z basenu jest przyjemniejsze i bezpieczniejsze.

Odczyn wody

Kolejnym istotnym parametrem wody basenowej, o którym powinniśmy pamiętać, jest jej odczyn.

Powszechnie przyjmuje się, że powinien on być utrzymany na poziomie między 7,2 a 7,6 pH – mówi specjalista firmy WodexZbyt mały lub zbyt wysoki współczynnik pH powoduje, że woda jest drażniąca dla oczu i skóry, a ponadto obniża skuteczność działania innych środków uzdatniających. Wartość pH w dużej mierze zależy od pogody. W trakcie upałów wzrasta, przez co woda staje się zasadowa, po deszczach spada, co sprawia, że woda staje się kwaśniejsza. Dlatego bardzo istotne jest, żebyśmy na bieżąco kontrolowali pH wody w basenie i w razie konieczności stosowali preparaty obniżające lub podnoszące jego poziom.

Usuwanie zanieczyszczeń

Basen powinien być wyposażony w filtr wyłapujący zanieczyszczenia stałe. Nie zawsze jest on jednak w stanie zatrzymać wszystko, co dostanie się do naszego basenu – niekiedy cząsteczki zanieczyszczeń są zbyt małe i przenikają przez filtr, by następnie trafić z powrotem do basenu. Żeby się ich pozbyć należy stosować preparaty koagulacyjne. Ich zadaniem jest łączenie zanieczyszczeń w większe cząstki, które mogą być zatrzymane przez filtr. Dzięki nim woda staje się bardziej klarowna.