leki
30 października 2018

Kategoria:
Inne

Jak sprawdzić, które leki są na receptę?
5 (100%) / 1 głosów

Jak sprawdzić, które leki są na receptę?

W aptekach nabyć można różnego rodzaju suplementy diety, dermokosmetyki i oczywiście leki. Te ostatnie dzielą się z kolei na specyfiki, których zakup nie wymaga posiadania recepty (oznaczane skrótem OTC, z ang. „over the counter”, czyli w wolnym tłumaczeniu: „na ladzie”), oraz preparaty wydawane wyłącznie z przepisu lekarza (oznaczane literami RX już od czasów średniowiecznych). Jak jednak sprawdzić, czy dany lek należy właśnie do tej drugiej grupy?

Podobna informacja przyda się nam na przykład w sytuacji, gdy słysząc o naszych dolegliwościach, ktoś znajomy poleci nam środek, który kiedyś pomógł mu przy podobnych objawach. Pełni nadziei wybieramy się do apteki, a tam – niespodzianka: okazuje się, że bez recepty danego specyfiku nam nie sprzedadzą.

Ma to sens przede wszystkim z punktu widzenia bezpieczeństwa osób zażywających leki. Te, które można kupić bez większych ograniczeń, raczej nam nie zaszkodzą. Natomiast istnieją preparaty, które zawierają silnie działające substancje w dużym stężeniu. Ich zażywanie powinno przebiegać pod ścisłą kontrolą lekarza, w przeciwnym razie zamiast pomóc, mogą nam zaszkodzić – a nawet zagrozić życiu! Recepta jest więc w pewien sposób potwierdzeniem odbycia konsultacji ze specjalistą w tej sprawie.

Dane na opakowaniu

Aby uniknąć opisanego wyżej rozczarowania, możemy poprosić znajomego, by pokazał nam opakowanie konkretnego specyfiku. Zgodnie z prawem musi znajdować się tam informacja, że lek wydawany jest na receptę albo że nie jest ona wymagana (szukajmy wspomnianego skrótu OTC). Bardziej jednak prawdopodobne, że takie opakowanie dawno zostało już wyrzucone. Co wtedy?

Internet prawdę ci powie (ale nie całą)

Pewnym rozwiązaniem jest wpisanie w wyszukiwarkę internetową nazwy preparatu lub zawartej w nim substancji leczniczej. Możemy też zawęzić zakres poszukiwań do aptek internetowych, gdzie informacja o tym, że lek jest na receptę, będzie bardzo wyraźnie zaznaczona. Nie da się bowiem legalnie kupić takich specyfików na odległość. Przez Internet można je co najwyżej zamówić, po odbiór jednak trzeba już stawić się osobiście – rzecz jasna z receptą.

Zapytaj farmaceutę

Znacznie lepszym pomysłem jest natomiast skontaktowanie się z farmaceutą. Można to zrobić bezpośrednio w aptece, ale też bez wychodzenia z domu – telefonicznie, mailowo lub przez formularz kontaktowy na stronie www. Sporo opcji w tym zakresie oferuje chociażby gdańska Apteka Rodzinna. Pamiętajmy, że farmaceuta nie jest zwykłym sprzedawcą. Wiedza i doświadczenie, jakimi dysponuje, pozwolą mu udzielić informacji nie tylko na temat tego, czy lek jest na receptę. Fachowiec przedstawi nam także możliwość nabycia tańszych zamienników, a gdy nie mamy recepty – zaproponuje tymczasowe rozwiązania, tj. specyfiki OTC, które pomogą nam dotrwać do wizyty u lekarza, nieco łagodząc objawy.