podatki
15 listopada 2018

Kategoria:
Inne

Jak śledzić zmiany w prawie podatkowym?
5 (100%) / 1 głosów

Jak śledzić zmiany w prawie podatkowym?

Przedsiębiorcy, którzy chcą być na bieżąco ze zmianami w prawie podatkowym, muszą stale poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie. Szacuje się, że potrzeba nawet 4 godzin dziennie, aby dokładnie zapoznać się ze wszystkimi nowymi przepisami. Są jednak sposoby, żeby być „na czasie” z prawem podatkowym i poświęcać na to zdecydowanie mniej czasu. Jak to zrobić?

Nieznajomość prawa szkodzi, dlatego jeśli chcemy uniknąć płacenia kar albo skorzystać z przychylnych dla przedsiębiorców wyroków Trybunału Konstytucyjnego, musimy być na bieżąco z przepisami i orzecznictwem sądowym. Na szczęście, aby to zrobić, nie musimy każdego dnia śledzić zmian w prawie.

Możliwości jest kilka – możemy zlecić opiekę prawną nad naszymi sprawami specjalistom od prawa podatkowego (co może być jednak dość kosztowne), sami chodzić na szkolenia z tego zakresu albo skorzystać z profesjonalnych wydawnictw, które zbierają najważniejsze zmiany w prawie podatkowym w cyklicznych publikacjach.

Gdzie szukać informacji o zmianach w prawie podatkowym?

Jeżeli sami chcemy zdobywać wiedzę o zmianach w prawie podatkowym, najlepszym sposobem jest korzystanie z książek przygotowywanych przez ekspertów prawa podatkowego. To bardzo korzystne, ponieważ fiskus nie zawsze ma rację, a wykorzystując wiedzę specjalistów możemy zmniejszyć obciążenia podatkowych naszego przedsiębiorstwa. Korzystając z leksykonów, vademecum i poradników, jesteśmy też w stanie znaleźć odpowiedzi na trudne pytania z zakresu m.in. VAT, PIT, CIT, a także uniknąć wielu zagrożeń finansowych związanych z działalnością gospodarczą.

Co więcej, nawet jeśli nie jesteśmy ekspertami w prawie podatkowym, poradniki wydane przez specjalistów będą dla nas bardzo cenne. Ponieważ znajdziemy tam nie tylko przepisy prawa podatkowego i orzecznictwo, ale także ich obszerne omówienie. Dzięki temu, nawet ktoś, kto nie jest ekspertem będzie mógł wykorzystać tę wiedzę w praktyce. Przykładem bardzo praktycznej publikacji jest pozycja: „Podstawowe błędy podatników VAT. Praktyczne vademecum” z Oficyny Wydawniczej Unimex. Dowiemy się z niej m.in. jak unikać podstawowych błędów związanych z rozliczaniem VAT-u i uniknąć ewentualnych odszkodowań.

Dlaczego warto śledzić zmiany w prawie podatkowym?

Powody są dwa – po pierwsze nieznajomość aktualnych przepisów może narazić nas na problemy i kary ze strony fiskusa. Po drugie, zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, prowadzący działalność gospodarczą ma tylko 30 dni na zgłoszenie ponownego rozpatrzenia sprawy przez organy skarbowe, które przysługuje mu po wyrokach Trybunału Konstytucyjnego. Oznacza to, że jeżeli nie śledzimy zmian w prawie podatkowym i aktualnego orzecznictwa, możemy utracić prawo do wznowienia postępowania w naszej sprawie i cofnięcia bezprawnej decyzji organów skarbowych, która została uchylona decyzją Trybunału Konstytucyjnego.


Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(): Failed opening '/index.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php70/usr/share/pear') in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41