przygotowanie-do-matury
20 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Jak skutecznie przygotować się do matury?
5 (100%) / 2 głosów

Jak skutecznie przygotować się do matury?

Zbliżający się termin egzaminów maturalnych sprawia, że wielu uczniów wpada w popłoch – zaczynają zarywać noce, uczą się całymi dniami, chcąc wszystko naraz zapamiętać. Czy w ten sposób można dobrze przygotować się do najważniejszego egzaminu w życiu młodego absolwenta liceum? Okazuje się, że takie postępowanie jest nie tylko mało skuteczne, ale może nawet przynieść szkody.

Trzy lata w dwa tygodnie – czy to możliwe?

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: nie. Aby być w stanie opanować materiał z całego programu nauczania liceum wybranych przez nas przedmiotów w kilka ostatnich tygodni przed egzaminem, musielibyśmy posiadać doskonale wyćwiczoną pamięć, zdolność bardzo szybkiego czytania i przy okazji dysponować ogromnymi pokładami energii. Niestety mało kto jest w stanie pochwalić się takimi zdolnościami, dlatego nagłe rzucanie się w wir nauki w gruncie rzeczy nie pomoże nam, jeśli wcześniej przez trzy lata nie robiliśmy prawie nic.

Jedyne, co osiągniemy przy takim trybie nauki, to znacznie większy poziom stresu oraz zmęczeniamówi nauczyciel Centrum Kształcenia Ustawicznego Nr 1 w Warszawie. – Ani jedno, ani drugie nie sprzyja przyswajaniu nowych informacji, a dodatkowo obniża sprawność naszego mózgu. Koniec końców podejdziemy do egzaminu całkowicie nieprzygotowani, mimo dziesiątek godzin spędzonych nad książkami.

Jak w takim razie przygotowywać się do egzaminu maturalnego?

Skoro spontaniczne uczenie się nie przynosi zbyt dużych efektów, oznacza to, że przygotowania powinny być prowadzone racjonalnie. W jaki sposób? Wystarczy zastosować się do poniższych porad.

  1. Zacznij wcześniej – skoro z góry wiemy, ile czasu pozostało do egzaminów, możemy zacząć wcześniej się do nich przygotowywać. Nie zostawiajmy nauki na ostatnie dwa tygodnie.
  2. Zaplanuj naukę – skuteczne działanie to działanie planowane, nie inaczej jest w  Zanim się za nią zabierzesz, podziel materiał na mniejsze części, oszacuj, ile czasu zajmie Ci opanowanie każdej z nich. Dzięki temu unikniesz stresu.
  3. Dbaj o swój mózg – podobnie jak nasze mięśnie, również mózg potrzebuje odpoczynku i odprężenia. Nie bez powodu między lekcjami w szkole są przerwy – Ty również powinieneś o nich pamiętać. Co pół godziny warto zrobić sobie kilkanaście minut odpoczynku i zając się czymś innym, mniej angażującym.
  4. Dobrze się wyśpij – powszechne zarywanie nocy może i daje pewne krótkotrwałe efekty w nauce i poczucie, że staramy się odpowiednio przygotować. Jednakże na dłuższą metę sprawia, że nasze zdolności intelektualne ulegają drastycznemu pogorszeniu. Niewyspanie powoduje, że mamy problemy z koncentracją, wolniej przyswajamy materiał, trudniej jest nam przypomnieć sobie konkretne informacje.
  5. Korzystaj z pomocy innych – wsparcie w nauce może zapewnić nam każdy, choćby rodzic, którego zadaniem będzie odpytanie nas z materiału, który dopiero co przerobiliśmy. Nie bójmy się o nie prosić.
  6. Nie popadaj w rutynę – schematyczność i monotonia działań skutecznie zabijają efektywność. Dlatego w okresie przygotowań do matury nie zapominaj o innych aktywnościach, spotykaj się ze znajomymi, uprawiaj sport, poświęcaj czas na hobby. Warto również urozmaicać sobie plan nauki – skoro jednego dnia uczymy się historii, drugi można poświęcić na język polski.
  7. Dzień przed maturą nie myśl o maturze – wielu uczniów robi ten błąd, że uczy się do końca. Ostatniego dnia mamy już małe szanse nauczyć się czegoś nowego, świadomość tego, że czegoś nie umiemy powoduje stres – a stres zaburza koncentrację. Dlatego ostatni dzień przed maturą warto poświęcić wyłącznie na odpoczynek.