sprzedaz-mieszkania
24 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Jak przygotować się do sprzedaży mieszkania?
5 (100%) / 1 głosów

Jak przygotować się do sprzedaży mieszkania?

Rynek nieruchomości jest jednym z najszybciej i najbardziej dynamicznie rozwijających się działów gospodarki. Wynajmujemy mieszkania, nabywamy i sprzedajemy lokale. Coraz częściej kupno mieszkania traktujemy jako inwestycję oraz lokatę pieniędzy. Jak zatem przygotować się do sprzedaży mieszkania, jeśli jego cena znacznie wzrosła i chcielibyśmy czerpać zysk z takiej transakcji?

Sprzedaż mieszkania to bardzo poważny krok, który często decyduje o naszej przyszłości. Niewłaściwe lub nieprzemyślane działania mogą spowodować utratę sporej ilości pieniędzy, dlatego najlepiej zawczasu przygotować się do takiej transakcji. Dobrze jest powierzyć ją profesjonaliście, lecz nawet jeśli skorzystamy z pomocy biura pośrednictwa nieruchomości, powinniśmy znać podstawowe zasady, obowiązujące przy sprzedaży mieszkania.

Dokumenty to podstawa

Klienci są coraz bardziej świadomi – doradza agent nieruchomości z agencji ubezpieczeniowej Ewa Jagielska, zajmującej się obrotem nieruchomościami – i zdjęcia na portalach internetowych już nie wystarczą. Zainteresowani nabyciem mieszkania oczekują przede wszystkim rzetelnej informacji o stanie prawnym lokalu. Dopiero później pytają o metraż, rozkład pomieszczeń, piętro czy okolicę.

Dlatego, zanim przystąpimy do sprzedaży, naszykujmy komplet dokumentów, potwierdzających nasze prawo do sprzedawanego lokalu. Podstawą będzie akt notarialny oraz wpis do księgi wieczystej nieruchomości. Jeśli mieszkanie, które zamierzamy zbyć, jest lokalem spółdzielczym, wówczas potrzebne będzie zaświadczenie, że lokal jest gotowy do sprzedaży, czyli że nie zalegamy z opłatami za niego.

Warto również sprawdzić status gruntu, na którym stoi budynek. Innym pytaniem, które na pewno zada potencjalny nabywca, jest pytanie o remonty. Musimy być przygotowani, aby odpowiedzieć, jak często są wykonywane, jaki jest ich zakres etc.

Przygotowanie mieszkania

Kolejnym etapem sprzedaży mieszkania jest jego odpowiednie przygotowanie. Jeśli zależy nam na szybkiej transakcji, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby prezentowało się jak najlepiej. Optymalną sytuacją jest sytuacja, w której mieszkanie jest puste i potencjalny klient może je obejrzeć w dowolnie wybranym momencie. W tym celu pomyślmy zawczasu o wszelkich naprawach oraz usuńmy usterki. Możemy być pewni, że ewentualni kupcy będą zwracać uwagę na szczegóły, nawet tak drobne jak przeciekające krany, ciężko zamykające się drzwi, kontakty, odstające od ścian. Dokładnie wysprzątany i wymyty lokal to podstawa. Nie zaszkodzi również pomyśleć o jego odmalowaniu.

Ponieważ sprzedaż lokalu może okazać się czasochłonna, coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z pomocy biura nieruchomości. Specjalista nie tylko przygotuje niezbędne dokumenty, lecz również sporządzi profesjonalny opis lokalu oraz przeprowadzi kampanię reklamową w Internecie tak, aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Im więcej osób zobaczy naszą ofertę, tym większe prawdopodobieństwo, że transakcja odbędzie się szybciej.