predszkole-dzieci
25 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w przedszkolu?
5 (100%) / 2 głosów

Jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w przedszkolu?

Pierwszy dzień w przedszkolu to wielkie wydarzenie zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Moment opuszczenia domowego zacisza i przekroczenia przedszkolnych progów przez malucha nie musi wiązać się ze stresem i nerwowością. Wręcz przeciwnie. Właściwie przeprowadzony proces przygotowawczy sprawi, że nasza pociecha będzie cieszyć się pobytem w nowym środowisku, czerpiąc z tego doświadczenia wszystko to, co najlepsze.

Nastawienie rodziców ma znaczenie

Ogromne znaczenie dla tego, jak dziecko będzie odbierać swój pobyt w przedszkolu, ma nastawienie jego rodziców. Maluchy bardzo łatwo chłoną emocje z otoczenia – te pozytywne, jak i negatywne. Z pewnością wyczują lęk i stres opiekunów, dlatego nie wolno ulegać minorowym nastrojom. Spokojne podejście i odpowiednia komunikacja to klucz do sukcesu. Dziecko trzeba zawczasu uświadamiać, co właściwie je czeka – jasno i konkretnie, z podkreśleniem pozytywów. Możemy opowiedzieć mu o szkole, prowadzonych zajęciach, rówieśnikach z którymi będzie spędzać czas, o czekających na nie obowiązkach i atrakcjach.

Przedszkolna adaptacja i dni otwarte

Aby ułatwić dziecku wejście w przedszkolną rzeczywistość, dobrze wcześniej mu ją pokazać. Najłatwiej mają maluchy, które uczęszczały w tym samym miejscu do żłobka (istnieją takie placówki, np. Niepubliczne Przedszkole i Żłobek Promyk w Szczecinie). W innych przypadkach pomaga stopniowe zapoznawanie z nowością. Nawet zwykły spacer i pokazanie budynku przedszkolnego od zewnątrz okaże się tu pomocne. Niektóre przedszkola organizują też dni otwarte, w trakcie których maluchy mogą poznać przyszłych kolegów i wychowawczynie, obejrzeć wnętrza budynku, pobawić się na placu zabaw itd. Taka wizyta adaptacyjna przełamuje wszelkie bariery i pozwala skonfrontować wyobrażenia dziecka z rzeczywistością.

Zakup przedszkolnej wyprawki

Na przedszkolne zakupy warto zabrać dziecko ze sobą – przyniesie to niewątpliwa korzyść w dalszej perspektywie. Dlaczego? Kompletowanie poszczególnych przyborów i akcesoriów, często kolorowych, efektownych i niezwykle atrakcyjnych wizualnie, stanowi przyjemność samą w sobie. Jeżeli istnieje taka możliwość, pozwólmy maluchowi na wybór niektórych elementów wyprawki – chociażby tak niepozornych, jak szczoteczka do zębów czy kredki. Wzbudzi to w maluchu pozytywne emocje i jeszcze większą ochotę pójścia do przedszkola.

Ćwiczenie sytuacji socjalnych

Pierwsza wizyta w przedszkolu to dla wielu dzieci także pierwsza okazja do kontaktów z dużą ilością nieznanych dotychczas osób. Bez pomocy rodziców, odnalezienie się w takiej sytuacji może sprawić nieco trudność – w szczególności nieśmiałym dzieciom. Powinno się z nimi wcześniej porozmawiać i przećwiczyć pewne sytuacje – na przykład w jaki sposób się przedstawić czy też jak poprosić wychowawczynię o pomoc w ubraniu. Dzięki stosownemu przygotowywaniu, maluch uniknie onieśmielenia i wiele łatwiej zintegruje się z otoczeniem.

Odprowadzanie do przedszkola

Pierwsze odprowadzenie do przedszkola to zazwyczaj także pierwsze dłuższe rozstanie dziecka z rodzicem. Oczywiście trwa ono tylko kilka godzin – należy to dziecku uświadomić, informując je kiedy zostanie odebrane (np. po obiedzie, po drzemce; najlepiej obrać wyraźny punkt odniesienia, aby dziecko miało komfort psychiczny). W miarę możliwości, długość pobytu malucha w przedszkolu warto przedłużać stopniowo, zaczynając od 2-3 godzin. W trudach rozłąki może również pomóc przytulanka lub inna zabawka przypominająca o domu.