15 listopada 2018

Kategoria:
Inne

Jak powstają naczynia ceramiczne?
5 (100%) / 1 głosów

Jak powstają naczynia ceramiczne?

Ceramika to szerokie pojęcie. Obejmuje praktycznie wszystkie wyroby z gliny. Ceramika różnej jakości – od zwykłej kamionki po szlachetną porcelanę – króluje na stołach w naszych domach, restauracjach i kawiarniach. Czy wiesz, skąd wzięły się naczynia, z których spożywasz posiłek, i w jaki sposób się je produkuje? Dowiedz się, jak powstają naczynia ceramiczne.

Nie święci garnki lepią… więc kto?

Ludzkość bardzo dawno odkryła wyjątkowe właściwości niektórych typów ziemi – bo właśnie tym jest glina. Jest to nic innego, jak ziemia bogata w aluminium (glin), cechująca się dużą gęstością i lepkością. Te dwie cechy pozwalają formować materiał w pożądany kształt, wytwarzając przedmioty codziennego użytku albo dzieła sztuki. Po obróbce termicznej glina zyskuje twardość. To właśnie jest ceramika.

O tym, od jak dawna człowiek korzysta z gliny, świadczą starożytne znaleziska. Osoba, która specjalizowała się w wytwarzaniu naczyń z gliny, nazywana była garncarzem. Dziś technologia jest znacznie bardziej zaawansowana, w związku z czym zawód garncarza zastąpiła praca ceramika, a produkcja odbywa się na skalę przemysłową i przy użyciu bardziej zaawansowanych metod.

Wciąż jednak działają manufaktury wytwarzające wysokiej jakości wyroby ceramiczne eksportowane na cały świat, takie jak np. Manufaktura Bolesławiec. Powstają tu słynne naczynia i dekoracje zdobione unikatową metodą. Wszystko odbywa się ręcznie, dzięki czemu nie ma dwóch identycznych wyrobów, nawet jeśli powstają według jednego projektu.

Bolesławiec może się poszczycić wielowiekową tradycją wytwarzania ceramiki. Wysoka jakość wydobywanego tu surowca oraz kunszt tutejszych mistrzów sprawiają, że powstające tu naczynia ceramiczne i ozdoby pojawiają się  na stołach całego świata.

Jak powstają naczynia ceramiczne?

W przypadku manufaktury wszystko zaczyna się od projektu. Wychodzi on spod rąk designera specjalizującego się w sztuce użytkowej. Dzięki temu naczynia są nie tylko piękne, ale też funkcjonalne i wygodne. Nabywca może wybrać, czy chce je tylko traktować jako dekorację, czy też wykorzystywać na co dzień.

Na podstawie projektu garncarz nadaje glinie formę. Używa do tego przede wszystkim własnych rąk, ale też, oczywiście, koła garncarskiego. Podczas obróbki bardzo ważna jest woda, która zmiękcza glinę i sprawia, że dłonie gładko się po niej przesuwają. Choć wydaje się, że garncarz nie wkłada żadnego trudu w formowanie gliny, nie można dać się zwieźć pozorom. Materiał ten jest bardzo zbity i nadanie mu pożądanej formy wymaga sporo siły!

Po uformowaniu naczynie jest  suszone, a następnie wypalane. To bardzo ważny etap, ponieważ od niego zależeć będzie trwałość wyrobu. W zależności m.in. od tego, jaka jest temperatura wypalania, powstaje ceramika różnej klasy. Najdelikatniejsza porcelana jest wypalana w najwyższych temperaturach.

Wypalone i ostudzone naczynia ceramiczne można dekorować – oczywiście ręcznie. Na koniec poddaje się je szkliwieniu, które podnosi trwałość wyrobu.


Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(): Failed opening '/index.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php70/usr/share/pear') in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41