21 listopada 2018

Kategoria:
Inne

Jak powstają gry planszowe?
5 (100%) / 1 głosów

Jak powstają gry planszowe?

W ostatnich latach gry planszowe przeżywają swój renesans. Zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli, znudzili się już światem online i z coraz większym zapałem szukają różnych ciekawych sposobów na spędzanie wspólnego czasu w rzeczywistości. Gry towarzyskie doskonale odpowiadają temu zapotrzebowaniu. Spotkanie przy planszówce to świetna alternatywa np. dla uprawiania sportu, kiedy pogoda uniemożliwia nam rekreację na świeżym powietrzu.

Gry planszowe nie tylko dla dzieci

Czas spędzany w domowym zaciszu nie musi być nudny, a spotkania w gronie znajomych ograniczać się do wspólnych posiłków czy oglądania filmów. Ciekawa, dobra gra planszowa jest w stanie mocno zaangażować wszystkich uczestników, a bogactwo dostępnej dziś oferty pozwala zaspokoić potrzeby użytkowników w każdej grupie wiekowej – zauważa nasz rozmówca z Media Gold.

Choć planszówki kojarzą się przede wszystkim z grami dla dzieci i nastolatków, obecnie pojawia się coraz więcej propozycji dla dorosłych. Hitem ostatnich sezonów są dowcipne i pięknie wydane gry z grafikami znanych polskich rysowników (np. Kariera Polityczna z oferty MDR Publishing), inspirowane literaturą (np. Metro 2033, OgryGames) czy oscylujące wokół tematyki biznesowej (np. Beer Empire, Board&Dice).

Jak powstaje gra planszowa?

Proces powstawania gry planszowej nie należy do prostych. Tworzenie planszówki odbywa się w kilku etapach, na których angażowani są spece różnych dziedzin. Pierwszy i najważniejszy jest oczywiście pomysł. Autor gry wymyśla fabułę oraz mechanikę, przy czym oba te elementy muszą być dopasowane do specyficznych potrzeb i zainteresowań konkretnej grupy wiekowej.

Dobry pomysł na grę poddawany jest następnie testom. Specjaliści zatrudniani w wydawnictwach sprawdzają mechanikę gry pod kątem atrakcyjności, ale nie tylko. Na tym etapie konieczne jest wykrycie wszelkich ewentualnych błędów, czyli przewidzenie wielu różnych możliwości, jakie mogą pojawić się w trakcie rozgrywki.

Podczas testowania mechaniki gry planszowej zazwyczaj wprowadzanych jest wiele zmian, dodaje się i usuwa różne elementy. Efektem wprowadzenia poprawek jest prototyp, który posłuży do produkcji gotowego wyrobu, jaki będzie można zaproponować klientom.

Posiadając gotowy prototyp przetestowanej planszówki, która z dużym prawdopodobieństwem będzie wciągająca dla graczy, można przystępować do graficznego opracowania gry. Również ten etap jest bardzo ważny – layout może zachęcić albo wręcz przeciwnie, odstraszać potencjalnych nabywców.

Kolejnym krokiem podczas pracy nad grą planszową jest ustalenie, jakie elementy będą potrzebne graczom. Oprócz samej planszy w rozgrywkach mogą być wykorzystywane np. kostki, karty, pionki, figurki itd. Ilość elementów, ich wygląd i materiał, z jakiego zostaną później wykonane powinien idealnie korelować z mechaniką gry: niewskazana jest przesada, zaś braki – niedopuszczalne.

Ostatnim już etapem pracy przed wypuszczeniem gotowej propozycji na rynek jest oczywiście produkcja gry planszowej. Ostateczny efekt powstaje więc w drukarni, gdzie konfekcjonowane są wszystkie elementy gry, od planszy i instrukcji, przez karty oraz pionki, po pudełko opakowaniowe, które również jest ważnym elementem całego zestawu.


Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(): Failed opening '/index.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php70/usr/share/pear') in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41