platforma-dla-niepelnosprawnych
19 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Jak powinna być zaprojektowana platforma dla osób niepełnosprawnych?
5 (100%) / 1 głosów

Jak powinna być zaprojektowana platforma dla osób niepełnosprawnych?

Każdy, kto zmaga się z problemem niepełnej sprawności ruchowej i co dzień doświadcza zderzenia z barierami architektonicznymi, wie, że najgorszy jest brak samodzielności.  Uzależnienie od konieczności korzystania z pomocy osób postronnych w swobodnym przemieszczaniu się czy obsłudze specjalnych rozwiązań w rodzaju platform dla niepełnosprawnych to ogromny dyskomfort. 

To ograniczenie mobilności tyczy się przestrzeni miejskich, środków transportu publicznego, urzędów, szpitali, ośrodków zdrowia, budynków związanych z obcowaniem z kulturą, a co najdotkliwsze często również miejsca zamieszkania – tłumaczy specjalista do spraw rozwiązań dla osób niepełnosprawnych z bydgoskiej spółdzielni pracy Tryb-Dźwig.

Drugim z kolei wyzwaniem, z którym muszą się mierzyć osoby pozbawione pełnej sprawności ruchowej, jest konieczność korzystania z takich „udogodnień”, które w żaden sposób nie odpowiadają ich potrzebom. Ani bowiem ich konstrukcja, ani warunki użytkowania nie były zapewne nigdy konsultowane z osobami niepełnosprawnymi. Niestety, nawet trzymając się norm łatwo zaprojektować sprzęt, który – choć w założeniu zapewnia samodzielność i intuicyjność użytkowania – w ostatecznym rozrachunku okazuje się nieprzyjazny, a tym samym nieprzydatny.

Platforma doskonale zaprojektowana

Oczywiście rodzajów niepełnosprawności jest tak wiele, jak osób nią dotkniętych. Jednak istnieją pewne standardy, choćby dotyczące wymiarów wózków, które pozwalają na zaprojektowanie jak najbardziej funkcjonalnych i łatwych w samodzielnej obsłudze dźwigów.

Idealne kryteria

  • Zapewnienie odpowiednich wymiarów kabiny i drzwi.
  • Umieszczenie kaset wezwań i dyspozycji oraz poręczy na stosownej wysokości.
  • Przyciski sterujące powinny mieć wymiary 75×55 mm.
  • Oznakowanie pismem Braille’a przycisków dyspozycji oraz zainstalowanie dźwiękowego systemu sygnalizacji (informacja głosowa).
  • Pulpit sterujący, wyposażony w przycisk stop i przycisk wzywania pomocy, winien być umieszczony pod odpowiednim kątem i zaopatrzony w uchwyt. Ponadto dobrze, jeżeli jest podświetlany.
  • W przypadku przerwy w dostawie prądu automatycznie włączać powinno się zasilanie awaryjne z akumulatora, pozwalające na wezwanie pomocy.
  • Platforma dla osób niepełnosprawnych powinna być wyposażona w napęd elektryczny.

Wszystkie powyższe standardy dotyczą zarówno platform schodowych, jak i pionowych.  Ze względu na to, że tego rodzaju dźwigi osobowe instalowane są zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, materiały, z których są konstruowane, muszą odznaczać się wysoką odpornością, także na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Chodzi o to, by udogodnienia dla osób niepełnosprawnych jak najdłużej opierały się działaniu czasu i nie podlegały łatwemu zniszczeniu na skutek ich codziennego użytkowania.