13 maja 2019

Kategoria:
Inne

Jak działają plotery tnące?
5 (100%) / 2 głosów

Jak działają plotery tnące?

Przygotowywanie materiałów poligraficznych wymaga nie tylko precyzji, ale i korzystania z pewnych urządzeń, które zapewnią najwyższą jakość druku i idealne wykończenie. Takimi urządzeniami bez wątpienia są plotery tnące, dokładnie przycinające materiały zarówno w formie rolki, jak i arkusza. Sprawdźcie jak działają plotery tnące i jakie jest ich zastosowanie.

Czym są plotery tnące?

Ploter to urządzenie zapisujące informacje na papierze w postaci rysunku liniowego. Wykorzystuje się je m.in. do stworzenia:

  • rysunku graficznego i technicznego,
  • rejestracji wyniku pomiaru,
  • kreślenia precyzyjnych planów i map,
  • wykreślania wzorników i form,
  • wykonywania projektów instalacyjnych i architektonicznych.

Dobre plotery wyposażone są w specjalnie opracowane systemy ostrzy. Urządzenia te znajdują swoje zastosowanie głównie w drukarniach wielkoformatowych i w firmach zajmujących się tworzeniem materiałów reklamowych, ponieważ w tych miejscach bardzo ważna jest staranność wykonania. Na rynku znaleźć można też modele w wymiarach biurkowych, które świetnie sprawdzają się przy tworzeniu naklejek i innych niewielkich grafik – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę REPROGRAF.

Jak działają plotery tnące?

Ploter tnący, na podstawie danych przesłanych z komputera, wykreśla rysunki techniczne, schematy elektroniczne oraz innego rodzaju projekty. Dokonuje tego przy zachowaniu bardzo wysokiej jakości. Urządzenie to może kreślić m.in. na folii i na papierze, jak również na materiale światłoczułym. W tym ostatnim przypadku, funkcję pióra pełni np. dioda laserowa.

Rysunki kreślone przez plotery tnące mogą mieć różne wymiary, od klasycznych formatów A4 aż po takie, które mają nawet kilka metrów. W tych urządzeniach do pisania najczęściej służy pisak filcowy, prowadzony nad płasko ułożonym papierem. Pisaki te są wypełnione różnokolorowym tuszem i są opuszczane przez elektromagnes na powierzchnię papieru dopiero wtedy, gdy przesłany zostanie rozkaz rysowania. Inną techniką druku wykorzystaną w ploterach może być także technika natryskowa.

Papier przypięty jest do brzegu plotera lub podtrzymywany elektrostatycznie przez naładowanie podłoża wysokim napięciem, które wytwarza się w specjalnym urządzeniu. Napięcie to jest całkowicie bezpieczne, dzięki małej obciążalności prądowej. Papier podtrzymywany jest po to, aby się nie przesuwał.

Jakie są rodzaje ploterów?

Plotery występują w kilku rodzajach. Wyróżniamy plotery:

  • rolkowe – dzięki nim można np. transferować obrazki na koszulki,
  • płaskie – z ich pomocą można przecinać różnego rodzaju materiały, w tym kartony i pleksi,
  • grawerujące – nimi można wykonać napis w drewnie lub szkle,
  • termiczne – służą do wycinania elementów przestrzennych, np. w styropianie.