odkurzacz-centralny
16 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Jak działają odkurzacze centralne?
5 (100%) / 2 głosów

Jak działają odkurzacze centralne?

Wiele osób zastanawia się, jak działa odkurzacz centralny i czemu cieszy się tak dużą popularnością. Może to wynikać głównie z tego, że system centralnego odkurzania jest bardzo prosty w obsłudze i z powodzeniem można go zainstalować zarówno w budynku mieszkalnym, jak i użytkowym. Dowiedz się więcej o tym, jak zbudowane są odkurzacze centralne i jak konkretnie działają. 

Odkurzacz centralny – jakie elementy umożliwiają mu poprawne działanie?

Najważniejszym elementem odkurzacza centralnego jest jednostka centralna. Zazwyczaj montowana jest w najniżej umieszczonym pomieszczeniu w budynku np. w piwnicy, garażu lub pomieszczeniu gospodarczym, co gwarantuje wydajne i bezawaryjne działanie. Kolejnym fragmentem instalacji są rury PVC umieszczone w podłodze/suficie i ścianach. Ostatnimi elementami, które można wyróżnić w budowie centralnego odkurzacza są montowane w ścianach gniazda ssawne, które wyglądem przypominają tradycyjne gniazdka elektryczne. Jak widać odkurzacz centralny nie ma skomplikowanej budowy, dlatego też tak chętnie montowany jest w wielu budynkach.

Jak działa odkurzacz centralny? – krok po kroku

Działanie odkurzacza centralnego nie odróżnia się nadto od działania odkurzacza standardowego. W tradycyjnym odkurzaczu rura ssąca mocowana jest do głównej komory urządzenia, z kolei w odkurzaczu centralnym umieszczana jest w mocowanych w ścianach gniazdkach ssących. Stąd zassane powietrze umożliwia czyszczenie pomieszczenia, co w konsekwencji sprawia, że kurz i inne zanieczyszczenia trafiają rurami instalacji do jednostki centralnej. Tutaj powietrze jest oczyszczane i wydmuchiwane bezpowrotnie na zewnątrz budynku. Dobrej jakości odkurzacze pozwalają na wyrzut ciepłego, oczyszczonego powietrza w miejscu montażu odkurzacza, aby wykorzystać tą energię oraz nie tworzyć niepotrzebnego źródła hałasu na zewnątrz. Warto podkreślić, że zaletą systemu jest fakt, iż nie należy go każdorazowo uruchamiać, a włącza się automatycznie poprzez przymocowanie giętkiej rury odkurzacza do gniazdka ssawnego.

Aby usprawnić cały proces, gniazdka ssące rozmieszczone są w wielu pomieszczeniach, co pozwala uniknąć rozwijania rury na dużą odległość. Co ciekawe, podczas działania systemu centralnego odkurzacza np. firmy TopAC ze Szczecina nie słychać żadnego hałasu, co sprawia, że sprzątanie można wykonywać niezależnie od pory dnia i nocy bądź obecności domowników (m.in. śpiących dzieci). Warto zauważyć, że tylko workowe jednostki gwarantują możliwość bezproblemowego i czystego pozbycia się zebranych zanieczyszczeń z odkurzacza.

Bardzo ciekawą nowością przy odkurzaczu centralnym jest możliwość chowania węża w instalacji w ścianie. Jest to tzw. H-A-H.