magazyn-automatyczny
5 listopada 2018

Kategoria:
Inne

Jak działają magazyny automatyczne?
Oceń post

Jak działają magazyny automatyczne?

Automatyzacja procesów odgrywa coraz większą rolę w różnych dziedzinach gospodarki – zastosowanie programowalnych maszyn do powtarzających się cyklicznie czynności pozwala między innymi zmniejszyć koszty prowadzenia działalności, a także znacząco usprawnić cały cykl produkcyjny. Nowoczesne przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się również na zautomatyzowanie procesów magazynowych. Jak działają automatyczne magazyny i jakie są ich zalety?

Magazyn automatyczny – jak to działa?

Automatyczny magazyn to system urządzeń, takich jak układnice oraz przenośniki, których zadaniem jest przyjmowanie towaru do zmagazynowania, a następnie umieszczenie go w odpowiednim miejscu w obrębie obiektu magazynowego – wyjaśnia przedstawiciel firmy Cassioli PolskaUrządzenia są sterowane centralnie, dlatego ich praca zachodzi bardzo sprawnie. W momencie przyjęcia odpowiedniej dyspozycji, system przygotowuje magazynowany towar do załadunku i dalszego transportu. Ponieważ najpopularniejszą metodą magazynowania jest przechowywanie ładunku na paletach, również magazyny automatyczne pracują zazwyczaj w systemie paletowym, znajdujące się w nich urządzenia są przystosowane do manipulowania ładunkami pakowanymi w ten sposób i są w stanie układać je nawet na wysokości kilkunastu metrów.

Zalety magazynów automatycznych

Magazyny automatyczne to rozwiązanie cieszące się wzrastającą popularnością wśród polskich przedsiębiorstw. Główną korzyścią, którą może przynieść taka inwestycja jest znaczące przyspieszenie procesów magazynowania. Centralne sterowanie magazynu pozwala zoptymalizować jego pracę w celu maksymalnego skrócenia czasu między przyjęciem dyspozycji a zakończeniem zlecenia. Urządzenia magazynowe pracują szybciej niż człowiek, a ich czynnością są całkowicie powtarzalne.

Optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej

To, jak zostanie zagospodarowana dostępna przestrzeń magazynowa w znaczący sposób wpływa na wydajność magazynu. W obiektach, w których wykorzystuje się pracę ludzkich rąk oraz sterowanych przez nie maszyn (np. podnośników widłowych) problemem jest konieczność wydzielenia odpowiedniej ilości miejsca dla swobodnego i bezpiecznego załadunku i rozładunku towarów na półki. Takich wymogów nie ma w przypadku magazynów automatycznych, dzięki czemu na danej powierzchni można umieścić więcej towarów.

Mniejsze koszty prowadzenia działalności

Nie mniej istotnym walorem magazynów automatycznych jest zmniejszenie zatrudnienia w obiekcie. Dla przedsiębiorcy jest to bardzo korzystne, bo znacząco wpływa na koszt prowadzenia działalności. Należy pamiętać, że duży zespół pracowniczy to nie tylko duże wydatki na pensje, ale również koszt podatków, ubezpieczenia oraz szkoleń. Choć budowa magazynu automatycznego wiąże się z dużymi kosztami, jednorazowa inwestycja jest w stanie przynieść przedsiębiorstwu znaczące oszczędności w przyszłości.