krotkofalowka
2 października 2018

Kategoria:
Inne

Jak działa krótkofalówka?
5 (100%) / 2 głosów

Jak działa krótkofalówka?

Krótkofalówka jest urządzeniem radiowym nadawczo-odbiorczym, przesyłającym informacje głosowe oraz dane analogowe w paśmie fal krótkich. Chociaż jej funkcję w dużej mierze przejęły komórki, okazuje się, że krótkofalówki nadal są chętnie kupowanym sprzętem. Dzięki nim bowiem osoby wybierające się na przykład na survival, nie są uzależnione od operatorów oraz sieci komórkowych. Jak działa krótkofalówka?

Do sprawnego działania krótkofalówki niezbędne są nadajnik, odbiornik radiowy, antena nadawca oraz odbiorcza, a także źródło zasilania.

Zasada działania

Zasada działania omawianego urządzenia nie jest skomplikowana. Dwie radiostacje, oddalone od siebie, posiadają dwa rodzaje anteny; odbiorczą i nadawczą, pomiędzy którymi tworzy się tak zwany tor łączności radiowej. Nadajnik odpowiada za wytworzenie fali nośnej, przekazującej konkretną informację. Następnie zostaje ona odpowiednio zmodulowana. Wyróżniamy kilka rodzajów modulacji: amplitudy, impulsową, częstotliwości oraz fazową. Podobny proces zachodzi w nadajniku radiowym, a odczyt informacji, czyli demodulacja następuje w odbiorniku. Warto także zaznaczyć, iż urządzenia te pracują w zakresie fal o częstotliwości od 3 do 30 Mhz. Ich zasięg natomiast zależy od kilku czynników, takich jak moc nadajnika, czułość odbiornika, ilość ewentualnych zakłóceń, rodzaju anteny, zakresu częstotliwości pracy oraz zdolności do rozchodzenia się fal radiowych w przestrzeni. Urządzenia niewielkich rozmiarów, trzymane w ręce i o mocy nadajnika do 5W, mają zasięg na terenie otwartym do 3 km. Większe, noszone na plecach, posiadają zasięg nawet do 15 km. Jeśli nie jesteśmy pewni, które urządzenie wybrać, zwróćmy się do firmy AZSTUDIO, posiadającej ponad 20-letnie doświadczenie w sprzedaży i serwisie urządzeń radiokomunikacyjnych. Profesjonalni doradcy podpowiedzą nam, który model krótkofalówki wybrać.

Zastosowanie

Chociaż wydawałoby się, że w erze telefonów komórkowych, smartfonów czy tabletów, krótkofalówki zniknęły z rynku, zapotrzebowanie na nie nie maleje. Korzystają z nich bowiem przede wszystkim służby wojskowe, strażacy oraz policjanci; krótkofalówki działają niezależnie od operatorów komórkowych. Możemy być zatem pewni, że zadziała ona nawet w przypadku braku zasięgu. Ponadto wykorzystywane są podczas obozów survivalowych, gier zespołowych czy paintballa. Trzeba pamiętać, aby odpowiednio się z nimi obchodzić, gdyż są to urządzenia wrażliwe na uderzenia, wilgoć oraz skrajne temperatury.