szafa-akumulator
9 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Jak dobrać szafę do zestawu akumulatorów?
5 (100%) / 1 głosów

Jak dobrać szafę do zestawu akumulatorów?

Każde przedsiębiorstwo produkcyjne posiada własny system zasilania awaryjnego, który zapewnia ciągłość pracy maszyn w przypadku zaniku napięcia w podstawowym źródle zasilania, czego efektem byłoby przerwanie pracy. Bardzo ważnym jego elementem są baterie. Na odpowiednie zestawy akumulatorów przeznaczone są szafy oraz stojaki. Jak zatem dobrać szafę do zestawu akumulatorów?

Wybór szafy do zestawu akumulatorów zależy od wielu czynników, przede wszystkim od warunków eksploatacyjnych, miejsca instalacji oraz uwarunkowań inwestora. Szafy posiadają kompletną instalację, która umożliwia zamontowanie baterii akumulatorów, a także zabezpieczenia wyjściowe baterii. Dodatkowo w każdej szafie istnieje możliwość zamontowania obiegu wymuszonego przepływu powietrza lub klimatyzacji. Tego typu szafy charakteryzują się ponadto bardzo dużą wytrzymałością mechaniczną oraz trwałą powłoką. Zamontowane nogi umożliwiają wypoziomowanie konstrukcji, a modułowa budowa pozwala na łatwy transport oraz instalację. Ich obudowa jest zazwyczaj wykonana z blachy zimnowalcowanej i standardowo mieszczą od 18 do 64 akumulatorów.

Szafy do zestawu akumulatorów mogą być jedno-, dwu- lub trzyrzędowe w wersji płaskiej, wielopiętrowej lub schodkowej. Ponadto wyróżnia się szafy przeznaczone do wnętrz i do instalacji poza budynkiem. Przyjrzyjmy się im bliżej, aby wiedzieć, którą dobrać.

Indoor

Jeśli potrzebujesz szafy do zestawu akumulatorów na potrzeby związane z telekomunikacją, teletransmisją danych, systemami informatycznymi lub systemami automatyki przemysłowej, wybierz szafę typu indoor. Posiada ona wzmocnioną konstrukcję, regulowane półki bateryjne oraz możliwość łatwego montażu i demontażu osłony tylnej. Zbudowana jest z blachy stalowej i wyposażona w układ kontroli asymetrii baterii. Co niezmiernie ważne, jest ona kompatybilna elektromagnetycznie ze środowiskiem. Tego typu szafy znajdziemy na przykład w ofercie firmy EMU z Gdańska, będącej obecnie jednym z największych w Europie Środkowo-Wschodniej producentów oraz dostawców kompleksowych rozwiązań z zakresu magazynów energii, baterii i akumulatorów.

Outdoor

Innym typem szaf do zestawu akumulatorów są szafy typu outdoor. Wykorzystywane są również przy telekomunikacji i teletransmisji, jednak od poprzednio omawianych różnią się większą wytrzymałością na trudne warunki klimatyczne. Gwarantują wysoką ochronę zamontowanych w nich urządzeń przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych, takich jak niskie i wysokie temperatury, śnieg lub deszcz. Dodatkowo wyposażone są w urządzenia grzewczo-wentylacyjne, które zapewniają odpowiednie warunki pracy bateriom oraz innym zainstalowanym w szafie urządzeniom, ogrzewające wnętrze w czasie niskich temperatur oraz wentylujące je w przypadku wysokich. Podwójne ściany aluminiowe stanowią dodatkowe zabezpieczenie tego typu szaf.