3 grudnia 2018

Kategoria:
Inne

Jak dobrać ciśnienie w oponach rolniczych?
5 (100%) / 1 głosów

Jak dobrać ciśnienie w oponach rolniczych?

Prawidłowe ciśnienie w oponach jest niezwykle istotne podczas codziennej eksploatacji pojazdu. Wpływa ono między innymi na wydajność pracy maszyny oraz komfort jej prowadzenia, a także determinuje żywotność samej opony. Nie inaczej jest w przypadku opon stosowanych w maszynach rolniczych . Podpowiadamy, o czym należy pamiętać przy dobieraniu ciśnienie do opon rolniczych, żeby zapewnić ich optymalne działanie.

Ciśnienie montażowe ciśnienie robocze

Powszechnym błędem popełnianym przy doborze ciśnienia w oponie jest sugerowanie się oznaczeniem przedstawiającym przekrój opony i maksymalną wartość ciśnienia. W rzeczywistości jest to ciśnienie montażowe. Po założeniu opony na felgę należy ją napompować do podanej na tym oznaczeniu wartości – dzięki temu opona rolnicza może się prawidłowo osadzić na stopce. Kiedy to nastąpi możliwe jest ustawienie prawidłowego ciśnienia roboczego, czyli optymalnego ciśnienia, przy którym opona będzie mogła pracować.

Jak dobrać prawidłowe ciśnienie robocze?

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest stosować ciśnienie nominalne, czyli maksymalne ciśnienie robocze, podawane przez producenta w katalogu technicznym opon. Jeśli jednak przy takim ciśnieniu wciąż mamy zapas nośności, możemy je obniżyć. Wcześniej należy określić obciążenie opon. Jak to zrobić?

Żeby ustalić obciążenie opon musimy zważyć obie osie – mówi specjalista firmy Grasdorf – Przy ważeniu przedniej osi ciągnik musi być z osprzętem lub obciążeniem na przedniej osi i bez obciążenia na tylnej osi. Przy ważeniu osi tylnej ciągnik musi być z całym osprzętem. Uzyskane pomiary wyniku dzielimy na dwa, następnie określamy maksymalną prędkość z jaką porusza się ciągnik, sprawdzamy rozmiary, markę i model opony. Następnie z tabeli wartości podanej przez producenta dobieramy odpowiednie ciśnienie. Warto pamiętać, żeby przy intensywnym użytkowaniu drogowym lub pracy na pochyłościach ciśnienie opony było o około 0,4 bar wyższe od wartości podanej w tabeli. Pamiętamy również o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w oponach, by utrzymać je na prawidłowym poziomie.

Dlaczego ciśnienie opon jest tak ważne?

Dobranie optymalnej wartości ciśnienia w oponach rolniczych ma bardzo duże znaczenie w codziennej eksploatacji ciągnika. Jeśli ciśnienie zostanie dobrane prawidłowo, zauważymy to w lepszej wydajności maszyny oraz poprawie trwałości ogumienia. Zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie ciśnienie będzie miało wpływ na pogorszenie warunków jazdy. Przy zbyt niskim ciśnieniu istnieje duże ryzyko nieodwracalnego uszkodzenia opon w wyniku ich przeciążenia, zaś przy zbyt wysokim spada siła uciągu ciągnika, wzrasta zużycie paliwa, gleba jest bardziej ugniatana, spada ogólny komfort pracy.