czyszczenie-welny
25 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Jak czyścić wełnę?
5 (100%) / 1 głosów

Jak czyścić wełnę?

Wyroby z wełny różnią się znacznie od bawełnianych czy lekkich, lnianych. Ich przechowywanie, pielęgnacja, pranie i czyszczenie także nie jest prostą sprawą, bowiem nieodpowiednie może przyczynić się do odbarwienia, uszkodzenia, a nawet całkowitego zniszczenia wełny. W naszym artykule przedstawiamy kilka sposobów na skuteczne czyszczenie wełnianych produktów.

Czy można wełniane produkty prać w domu?

Najbezpieczniejszym sposobem na czyszczenie produktów z naturalnej wełny jest oddanie ich do pralni chemicznej, gdzie prane są na sucho. Większość rodzajów można jednak prać w domowych warunkach, ale w takim przypadku należy zastosować się do kilku reguł. Po pierwsze – wełnę należy prać rzadko. Zresztą wełna jest włóknem o naturalnych właściwościach sprawiających, że wykonane z niej produkty trudno zabrudzić, a jeżeli już dojdzie do takiej sytuacji, brud nie wnika głęboko. Czasami wełniane ubrania wystarczy po prostu wywiesić na chwilę na balkonie, aby przewietrzyć je po noszeniu. Można je także potraktować parą, ale należy pamiętać, aby po tych zabiegach wysuszyć je przed schowaniem do szafy.

Pranie ręczne, pranie w pralce i odświeżanie

Podczas prania wełnianych rzeczy unikać należy tarcia, wyciskania oraz przekręcania – wystarczy je delikatnie pougniatać lub zaprać w miejscu z plamą. Należy pamiętać, aby długo ich nie namaczać i stosować do tego letnią wodę – unikać również trzeba skoków temperatur, czyli prania w ciepłej, a płukania w zimnej wodzie. W przypadku prania w pralce należy ustawić program do prania rzeczy delikatnych, najlepiej do wełny, bez wirowania (tutaj również liczy się identyczna temperatura w trakcie prania i płukania). Po wyciągnięciu ubrań, aby zapobiec wyciągnięciu się wełny, należy je suszyć rozłożoną na płaskiej powierzchni, w temperaturze pokojowej (nigdy na słońcu).

Do odświeżenia ubrań wełnianych, które przez dłuższy czas przechowywane były w szafie, najlepiej użyć lanoliny. Można ją zastosować jako płyn, który wlewa się do pralki, ale także jako składnik specjalnego roztworu – wyjaśnia ekspert ze sklepu internetowego Runo, który oferuje szeroki asortyment produktów wykonanych z naturalnych materiałów, w tym z wełny, do których należą m.in. materace, pościel, odzież, kapcie oraz koce.

Do stworzenia wspomnianego roztworu potrzebne są trzy łyżeczki lanoliny oraz letnia woda. Moczymy w nim wełniane rzeczy i zostawiamy na 4-6 godzin, po czym płuczemy w zimnej wodzie z dodatkiem łyżki octu. Gdyby zdarzyło się, że wełna się skurczy, należy natychmiast przystąpić do procesu rozciągania, aby nie doszło do zmniejszenia objętości wełnianego produktu.