4 stycznia 2019

Kategoria:
Inne

Instalacje grzewcze dla domu. Przegląd rozwiązań
5 (100%) / 2 głosów

Instalacje grzewcze dla domu. Przegląd rozwiązań

Komfort mieszkania wynika w dużej mierze z tego, czy w naszym domu zachowana jest odpowiednia temperatura – szczególnie w najzimniejszych okresach roku. Energię cieplną do ogrzewania możemy pozyskiwać przy wykorzystaniu kilku różnych rozwiązań technologicznych. Najpopularniejsze niegdyś kotły węglowe nie są jedyną możliwością – poza nimi mamy do wyboru m.in. kotły gazowe, olejowe i pompy ciepła.

Kocioł węglowy

Węgiel to obecnie najpowszechniej w Polsce stosowane paliwo do pozyskiwania ciepła – używa go blisko 70% gospodarstw domowych. Przeznaczone do spalania węgla współczesne kotły w niczym nie przypominają już tzw. kopciuchów – obowiązujące normy bardzo restrykcyjnie regulują, jakie parametry musi spełniać kocioł, żeby został dopuszczony do użytku. Wskazują one między innymi na wydajność na poziomie minimum 88% (im wyższa wydajność, tym więcej energii można uzyskać z danej porcji paliwa) oraz na emisję zanieczyszczeń na poziomie 40 mg/m3. Najnowocześniejsze kotły węglowe wyposażane są w sterowane komputerowo zasobniki i podajniki paliwa, które znacząco podnoszą komfort użytkowania urządzenia – wystarczy raz na kilka dni zasypać zasobnik paliwem, a podajnik sam będzie dozował je w dawkach odpowiednich do zapotrzebowania.

Kotły gazowe

Inwestycja w kotły gazowe wiąże się z wyższymi wydatkami – nie tylko same urządzenia są droższe, niż ich węglowe odpowiedniki, ale również gaz jest paliwem droższym. Niemniej jednak rozwiązanie to ma pewne plusy. Przede wszystkim kocioł jest urządzeniem prawie bezobsługowym. Sterowany komputerowo kocioł samodzielnie pobiera paliwo z sieci gazowej lub zbiornika umieszczonego na posesji (rozwiązanie to stosuje się, kiedy wykonanie podłączenia jest zbyt drogie) zgodne z ustalonym programem. Druga zaleta to znacznie mniejsza szkodliwość gazu dla środowiska naturalnego i najbliższego otoczenia domu.

Kotły olejowe

Zalety ogrzewania olejem opałowym są z grubsza zbliżone do zalet gazu – spalanie paliwa zachodzi automatycznie, bez naszego udziału, emisja spalin jest relatywnie niska, samo użytkowanie paliwa jest czyste. Niestety, olej to rozwiązanie droższe niż gaz i dużo droższe niż węgiel czy inne paliwa stałe. Warto się na nie zdecydować tylko wtedy, kiedy nie mamy dostępu do infrastruktury gazowej lub kiedy lokalny dostawca gazu nie proponuje atrakcyjnych cen.

Pompy ciepła

Jak wskazuje nazwa, urządzenia te nie produkują ciepła, lecz je „przepompowują” z jednego źródła-obiegu znajdującego się poza domem, do źródła instalacji grzewczej.

To jedna z najnowocześniejszych technologii w branży grzewczej – mówi przedstawiciel firmy BorkowskiEnergia cieplna pozyskiwana jest z naturalnych, odnawialnych źródeł – gruntu, wody lub powietrza – z czego wynikają dwie najważniejsze zalety pomp ciepła: brak emisji szkodliwych produktów spalania do atmosfery oraz bardzo niskie koszty otrzymywania ciepła.

Podsumowując: każda z technologii grzewczych ma swoje plusy i minusy. Kocioł lub pompa ciepła to serce instalacji grzewczej, które jednak do pełnej funkcjonalności wymaga odpowiednich odbiorników ciepła.