haftowanie
13 listopada 2018

Kategoria:
Inne

Haft ręczny i maszynowy. Metody tworzenia sztandarów i emblematów
5 (100%) / 2 głosów

Haft ręczny i maszynowy. Metody tworzenia sztandarów i emblematów

Haftowanie to sposób dekorowania tkanin o długiej i bogatej tradycji. Haft nadaje odświętnego charakteru, dodaje elegancji i jest wysoko ceniony z uwagi na to, że jego poprawne wykonanie wymaga nie lada umiejętności, precyzji i mnóstwa czasu. Dziś obok haftu ręcznego stosuje się też maszynowy. Jak to wygląda w przypadku tworzenia sztandarów i emblematów?

Haft ręczny czy haft maszynowy? Który jest lepszy?

Haftowanie ręczne stanowiło kiedyś element tradycji ludowej. Bogato zdobione stroje, obrusy, pościel, serwety powstawały miesiącami i często trafiały do kufra, w którym gromadzono posag dla córki. Świadczyły o pracowitości, cierpliwości, rzetelności i wyczuciu estetycznym, które miały gwarantować należytą dbałość o ognisko domowe.

Dzisiaj, choć nie przywiązujemy już tak dużej wagi do haftowanych strojów czy dekoracji, wciąż doceniamy kunszt i wyjątkowy urok wzorów powstających ręcznie. Haft ręczny ma wiele zalet. Przede wszystkim jest niepowtarzalny, ponieważ człowiek, w odróżnieniu od maszyny, nie jest w stanie uzyskać stuprocentowej powtarzalności czynności. Jeżeli więc szukasz czegoś unikalnego, haft ręczny to zagwarantuje!

Kolejna zaleta to bardzo wysoka jakość wykonania. Rękodzielnik dba o każdy szczegół, pracuje powoli, precyzyjnie, ma możliwość skorygowania swojej pracy w jej trakcie, czego nie potrafi zrobić maszyna. Każda niteczka jest na swoim miejscu i tkwi w nim pewnie, a całość prezentuje się nadzwyczaj solidnie i porządnie.

Nie oznacza to jednak, że haft maszynowy wiąże się z niską jakością. Nowoczesne maszyny do haftu – hafciarki – zapewniają wysoką jakość wykonania zdobienia, a przy tym potrzebują na to mniej czasu. Dzięki maszynom można uzyskać wiele identycznych elementów, np. 100 takich samych obrusów do restauracji albo dwa takie same haftowane proporce.

Haftowanie sztandarów i emblematów

Sztandary i emblematy to ważne elementy identyfikacji różnych grup. Korzystają z nich szkoły, zgromadzenia harcerskie, leśnicy, strażacy, myśliwi, kościoły, instytucje samorządowe, a wreszcie reprezentanci władzy państwowej. Dlatego sztandary i emblematy muszą wyróżniać się najwyższą jakością wykonania i trwałością, tak aby ważne dla społeczności symbole były prezentowane należycie i przetrwały lata.

Którą metodą powstają więc sztandary, emblematy, godła i flagi haftowane? Okazuje się, że obie są odpowiednie! Wszystko zależy od potrzeb zamawiającego. Jeżeli czas goni, a w dodatku trzeba stworzyć wiele identycznych znaków, zdecydowanie lepszym wariantem jest haft maszynowy. Jeżeli jednak celem jest wykonanie unikatowego, wyjątkowego sztandaru, haft ręczny stanie na wysokości zdania. Niemniej obie metody są dobre, o czym świadczą realizacje Studia Haftu Artystycznego.