grill-weglowy
24 kwietnia 2018

Kategoria:
Inne

Grill gazowy, elektryczny czy węglowy? Zalety i wady każdego rozwiązania
5 (100%) / 5 głosów

Grill gazowy, elektryczny czy węglowy? Zalety i wady każdego rozwiązania

Zapach grillowanej kiełbasy to dla wielu osób zapach wakacyjnego wieczoru spędzanego radośnie w gronie bliskich. Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem grilla, który pozwoli wyczarować pyszne i zdrowe mięsa i szaszłyki,  koniecznie czytaj dalej! Zebraliśmy dla Ciebie wszystkie za i przeciw związane z trzema typami grillów. Wybierzesz elektryczny, gazowy czy węglowy?

Zalety i wady grilla gazowego

Wysokiej jakości grille gazowe to w istocie całe stanowiska kuchenne dostosowane do używania na zewnątrz. O ich zaletach opowie przedstawiciel sklepu Web Grille – oficjalnego sklepu firmy Weber:

Grille gazowe są łatwe w obsłudze, bezpieczne i dają ogromne możliwości. Zaawansowane modele nie tylko mają sześć lub więcej palników, ale też specjalne stanowiska do wędzenia oraz piekarnik. Dzięki temu można przyrządzać jednocześnie wiele potraw. To ciekawa propozycja dla gastronomii komercyjnej. Gazowy grill nie ma żaru, dzięki czemu nie trzeba uciekać przed szczypiącym w oczy dymem. Zużycie gazu jest przy tym śmiesznie niskie.

Aby nie było tak kolorowo, trzeba wspomnieć o jednej poważnej wadzie, jaką jest cena grilla gazowego. Często przekracza ona możliwości przeciętnego Kowalskiego. Jeżeli jednak cenimy liczne spotkania na świeżym powietrzu, inwestycja w grill gazowy może okazać się trafionym pomysłem.

Zalety i wady grilla elektrycznego

Grill elektryczny to propozycja dla osób, które potrzebują niedużego grilla, ponieważ nie mają dużego ogrodu czy tarasu. Grill elektryczny pozwala cieszyć się apetycznymi kiełbaskami nawet na balkonie ‒ nie używa się tu ognia i nie powstaje dym. Co szczególnie ważne, grill elektryczny może być używany przez cały rok w kuchni. Dzięki temu nawet w grudniu możemy przyrządzać wyjątkowo zdrowe potrawy. Grill elektryczny zapewnia równomierny rozkład ciepła i idealnie równo wypieczone dania. Czyszczenie jest proste nie tylko z powodu powłok zapobiegających przywieraniu, ale też dlatego, że grill elektryczny jest niewielki i poręczny.

Dla niektórych wadą może być brak charakterystycznego zapachu, jaki towarzyszy grillom węglowym. Rzeczywiście, wprowadza on nieco letniej atmosfery beztroski, ale i bez tego można się bawić! Słabą stroną grilla elektrycznego jest konieczność pozostawania w pobliżu źródła prądu.

Zalety i wady grilla węglowego

Grill węglowy tworzy trudny do odtworzenia innymi sposobami klimat letniego wieczoru. Charakterystyczny zapach grillowanego i jednocześnie podwędzanego mięsa, żar i strzelające w górę iskry – to buduje sielską atmosferę imprezy z grillem w roli głównej. Dużą zaletą jest także niewygórowana cena – jest to sprzęt na każdą kieszeń.

Grill węglowy ma swoje ograniczenia. Można go używać tylko na otwartej przestrzeni. Nie można grillować na balkonie. Istnieje ryzyko wywrócenia grilla i poparzeń, jednak dotyczy to raczej bardzo niskiej jakości modeli, niedostatecznie ciężkich lub źle wyważonych.