plyty-z-marmuru
2 października 2018

Kategoria:
Inne

Granit czy marmur – jaki rodzaj kamienia wybrać?
5 (100%) / 1 głosów

Granit czy marmur – jaki rodzaj kamienia wybrać?

Granit i marmur to dwa rodzaje skał, które nieodmiennie kojarzą się z elegancją i luksusem – obecnie są dużo bardziej dostępne niż jeszcze kilka dekad temu, chętnie wykorzystuje się je w branży kamieniarskiej. Mimo, że z wyglądem są do siebie bardzo podobne, różnią się pod wieloma innymi względami. Zanim zdecydujemy, z którego z nich mają być wykonane potrzebne nam elementy, warto dokładnie poznać właściwości obu rodzajów tworzywa.

Charakterystyka marmuru

Marmur to skała wykorzystywana już w czasach starożytnych do ozdabiania rezydencji władców oraz możnych, a także jako tworzywo rzeźbiarskie. Tym, co je wyróżnia to wyjątkowa estetyka. Każdy blok marmuru posiada unikatowe żyłkowanie, dzięki czemu każdy wykonany z niego element jest jedyny w swoim rodzaju. Marmury dostępne są w różnych kolorach – najpowszechniejsze są białe, ale zakupić możemy również kamień szary, czarny lub w odcieniach czerwieni, zieleni i błękitu. Druga rzecz wyróżniająca marmur to bardzo wysoka plastyczność sprawiająca, że blok skały jest bardzo łatwy w obróbce – można z niego łatwo uzyskać nawet bardzo wymyślne formy. Marmur jest ponadto odporny na wysokie i niskie temperatury. Jakie wady jednak skrywa ten materiał? Przede wszystkim jest on bardzo podatny na wilgoć i zanieczyszczenia, co wynika z jego porowatej struktury. Dlatego żeby zachował on swój atrakcyjny wygląd należy stosować odpowiednie zabiegi konserwujące. Kolejna wada wynika z opisanej wyżej plastyczności – powoduje ona, że marmur jest bardzo podatny na uszkodzenia mechaniczne, np. zarysowania. Warto również pamiętać o jego wysokiej cenie – marmur to jeden z najdroższych kamieni ozdobnych na rynku.

Charakterystyka granitu

Granit to materiał często mylony z marmurem. Nie ma w tym dziwnego, bowiem obie skały są do siebie bardzo podobne i dopiero przy dokładniejszym zbadaniu można odkryć różnice. Podobnie jak marmur, granit występuje w różnych kolorach, każdy blok pokryty jest unikalnym rysunkiem żyłek. Pod względem wytrzymałości jednak bije marmur na głowę – nie tylko doskonale radzi sobie z wilgocią pochodzącą z opadów atmosferycznych, temperaturami i promieniowaniem słonecznym, ale również wykazuje wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej jest bardzo łatwy w pielęgnacji, nie ma potrzeby zabezpieczać go przed czynnikami zewnętrznymi i zabrudzeniami. Z drugiej strony również nie należy do materiałów tanich – koszt wykonania elementu z granitu podbija dodatkowo fakt, że jego obróbka jest trudniejsza ze względu na większą twardość. Wysokiej jakości granity i marmury znajdziemy w ofercie zakładu kamieniarskiego Wenta Kamieniarstwo.

Co wybrać?

Przy wyborze między granitem i marmurem decydujące jest w jakim celu chcemy je wykorzystać. Oba materiały ze względu na swoje właściwości znajdują różne zastosowania. Przykładowo granit, który jest bardzo odporny na zmienne warunki pogodowe, może być stosowany na zewnątrz – często wykonuje się z niego nagrobki, tarasy, schody zewnętrzne. Wytwarza się z niego również blaty kuchenne. Marmur, jako materiał delikatniejszy, nie powinien być aż tak narażany na kontakt z niszczącymi czynnikami – zwykle wykonuje się z niego podłogi i schody wewnątrz budynków oraz elementy dekoracyjne.