obrobka-cnc
31 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Główne zalety obróbki CNC
5 (100%) / 2 głosów

Główne zalety obróbki CNC

Obróbka w technologii CNC jest dziś wykorzystywana niemal w każdej branży. Wynika to z jej niepodważalnych zalet. Ta technologia pozwala na bardzo precyzyjne wycinanie elementów z różnego rodzaju tworzyw – metalu, drewna czy plastiku. To wykonania takiej obróbki niezbędne są oczywiście nowoczesne maszyny, które pozwalają się tak precyzyjne programować i są w stanie wykonać skomplikowane elementy. Co warto wiedzieć na temat obróbki CNC? Jakie są jej zalety?

Najważniejsze zalety obróbki w technologii CNC

Obróbka CNC ma bardzo wiele zalet, na co największym dowodem jest jej ogromna popularność. Taki sposób obróbki charakteryzuje się przede wszystkim ogromna precyzja. Takie go poziomu wykonania detali nie jesteśmy w stanie osiągnąć właściwie w żaden inny sposób i dotyczy to także naprawdę małych elementów. Poza tym obróbka CNC pozwala także na wielokrotne wykonywanie identycznych elementów na podstawie tego samego projektu – dzięki temu ryzyko wystąpienia jakiś błędów produkcyjnych jest naprawdę minimalne. Co również bardzo istotne, taki sposób obróbki elementów z metalu, drewna czy tworzyw sztucznych, pozwala je wykorzystać w maksymalnie wydajny sposób – w ten sposób oszczędzamy materiał na którym pracujemy i minimalizujemy liczbę odpadów.

Kluczową zaletą obróbki CNC jest połączenie szybkości i precyzji – bardzo dokładnie wykonane elementy są produkowane w błyskawicznym tempie – wielokrotnie szybciej niż przy wykorzystaniu tradycyjnych technik obróbki. Ostatnia zaletą, o której koniecznie trzeba pamiętać, jest możliwość obrabiania elementów z na urządzeniach z kilkoma osiami. Wszystkie te zalety powodują, że maszyny CNC są stosowane w wielu różnych branżach – między innymi w przemyśle rolniczym, mechanicznym i motoryzacyjnym.

Wady obróbki CNC

Mimo wielu zalet obróbki CNC, nie jest to rozwiązanie idealne – i tak jak każda inna technika obróbki ma też kilka wad. Jedną z najważniejszych wad dotyczących obrabiarek CNC, jest konieczność opracowania projektu w specjalnym oprogramowaniu o nazwie CAD – opracowanie takiego projektu wymaga od nas fachowej wiedzy. Poza tym, taka obróbka to wciąż nieco wyższe koszty, niż obróbka metodą tradycyjną – czyli obróbka ręczna. Poza tym CNC sprawdza się tylko na pewnej puli wybranych materiałów. Dodatkowo zakres obrabiania materiału ogranicza pole pracy obrabiarki. Jednak mimo tych kilku zalet, technologia CNC jest świetnym rozwiązaniem, które nieustannie się rozwija. W procesie produkcji kruszarek w firmie Makrusz S.A. są stosowane tokarki i krawędziarki ze sterowaniem CNC.