gaz-techniczny
20 listopada 2018

Kategoria:
Inne

Gazy techniczne – rodzaje i zastosowanie
5 (100%) / 2 głosów

Gazy techniczne – rodzaje i zastosowanie

Gazy techniczne to lotne pierwiastki i związki chemiczne, które są bardzo szeroko wykorzystywane w przemyśle – powszechnie stosuje się je jako czynnik niezbędny do przeprowadzenia procesów produkcji, jak i jako jeden ze składników produktu. Wyróżnia się wiele rodzajów gazów technicznych, a każdy z nich ma inne właściwości i może być stosowany w innych celach. Oto niektóre z nich.

Dwutlenek węgla

Ten gaz, wytwarzany między innymi przez ludzi i zwierzęta w procesie oddychania, jest jednym z najpopularniejszych gazów technicznych o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. Wykorzystuje się go między innymi w charakterze czynnika chłodzącego w instalacjach chłodniczych, czynnika roboczego w instalacjach gaśniczych i gaśnicach śniegowych, gazu napędowego do urządzeń pneumatycznych oraz otuliny gazowej w przy spawaniu metodą MAG. Powszechnie stosowany jest również jako dodatek do żywności – stanowi on składnik napojów gazowanych. Jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i niepalnym, w dużych stężeniach prowadzi do zatrucia organizmu. Dwutlenek węgla oraz inne opisane w tym artykule gazy techniczne znajdziemy w ofercie firmy Fenix.

Tlen

Ten niezbędny dla ludzkiego organizmu gaz stosowany jest w przemyśle między innymi jako utleniacz w palnikach acetylenowo-tlenowych, utleniacz do paliw rakietowych oraz jako środek do uszlachetniania stali. Wykorzystuje się go również w produkcji butli tlenowych do nurkowania bądź wspinaczki wysokogórskiej oraz w medycynie. Tlen jest najpowszechniej występującym pierwiastkiem na Ziemi.

Azot

Azot to główny składnik ziemskiej atmosfery – stanowi ponad 78% jej objętości. Wykorzystywany jest jako atmosfera ochrona w wielu procesach przemysłowych, gaz roboczy w niektórych układach pneumatycznych, najlepiej znany jest jednak jako czynnik chłodzący, który w formie płynnej pozwala uzyskiwać temperaturę poniżej -100 stopni Celsjusza. Wykorzystuje się go również w produkcji amoniaku, kwasu azotowego i innych substancji chemicznych.

Hel

Na Ziemi hel występuje w śladowych ilościach, mimo to jest drugim po wodorze najpowszechniejszym pierwiastkiem chemicznym. Wykorzystuje się go przede wszystkim jako czynnik chłodzący do uzyskiwania ekstremalnie niskich temperatur i do produkcji butli tlenowych do głębokiego nurkowania. Niegdyś hel był gazem wypełniającym statki powietrze (balony sterowce) jednak obecnie zastępuje się go ogrzewanym powietrzem.

Argon

Jest jednym ze składników atmosfery, występuje jednak w śladowych ilościach – nie posiada też żadnego znaczenia biologicznego. Argon wykorzystywany jest przede wszystkim jako gaz otulinowy wykorzystywany w metodach spawania w atmosferze ochronnej. Stanowi on również jeden ze składników mieszanek służących do wypełniania żarówek oraz szyb zespolonych w oknach.


Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(): Failed opening '/index.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php70/usr/share/pear') in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41