10 grudnia 2018

Kategoria:
Inne

Emalie wodorozcieńczalne koloryzujące
5 (100%) / 2 głosów

Emalie wodorozcieńczalne koloryzujące

Kolor to jeden z ważniejszych czynników wpływających na estetykę danego elementu. W branży budowlanej i wykończeniowej stosuje się cały szereg preparatów koloryzujących, każdy z nich o innym przeznaczeniu i innych właściwościach. Jednym z takim preparatów są emalie wodorozcieńczalne. W jakim celu się je stosuje, jakie są ich właściwości, w jaki sposób ich używać? Tego dowiemy się z poniższego artykułu.

Zastosowanie emalii wodorozcieńczalnych

Emalie wodorozcieńczalne to farby, które świetnie nadają się do malowania drewna oraz konstrukcji drewnianych (takich jak boazerie, okna, drzwi, meble etc.), płyt wiórowych, płyt azbestowo-cementowych, betonu, pokryć dachowych oraz elementów metalowych, które zostały wcześniej pokryte warstwą antykorozyjną – m.in. elementy centralnego ogrzewania, meble metalowe, okucia. Mogą być również wykorzystywane do wykonania lamperii. Nadają się do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych.

Właściwości emalii wodorozcieńczalnych

Emalia wodorozcieńczalne to preparaty odznaczające się długotrwałą odpornością na działanie czynników atmosferycznych, między innymi opadów, wilgoci, niski i wysokich temperatur oraz promieniowania słonecznego – mówi przedstawiciel firmy BowitEmalia jest w stanie chronić pokryte nią elementy przed czynnikami atmosferycznymi do 10 lat. Efekt antyblokujący zapobiega lepkości i poprawia właściwości użytkowe powłoki zaaplikowanej na okna oraz drzwi. Pozostałe właściwości emalii wodorozcieńczalnych to bardzo dobre krycie powierzchni oraz ekologiczność.

Jak malować przy użyciu emalii wodorozcieńczalnych?

Pierwszym etapem pracy z emalią wodorozcieńczalną jest odpowiednie przygotowanie podłoża – musi być ono czyste, suche i odtłuszczone (np. przy pomocy rozcieńczalnika nitro lub benzyny technicznej). Stare powłoki, które uległy uszkodzeniu (np. odpryskują od powierzchni elementu) należy usunąć lub zmatowić.

Nakładanie emalii

Po przygotowaniu podłoża można przystąpić do nakładania farby za pomocą pędzla, wałka lub natrysku. Należy pamiętać, żeby produkt przed nałożeniem został dokładnie wymieszany w celu równomiernego rozprowadzenia zawiesiny w płynnej zawartości emalii. Nakładanie farby powinno odbywać się przy temperaturze w granicach od 5 do 35 stopni C. Kolejną warstwę można nałożyć pod upływie od 2 do 4 godzin od aplikacja poprzedniej. Całkowity czas schnięcia w temperaturze 20 stopni C wynosi około 48 godzin. Metoda przygotowania podłoża i aplikacji emalii może się różnić w zależności rodzaju krytego materiału, dlatego przed użyciem należy zapoznać się ze szczegółową instrukcją.