drenaz-budynku
16 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Elementy konieczne do drenażu budynku
5 (100%) / 1 głosów

Elementy konieczne do drenażu budynku

Drenaż budynku, czyli wkopany w ziemię system specjalnych rur, służy do obniżenia zbyt wysokiego poziomu wód gruntowych, mogących uszkadzać fundamenty domu. Stosuje się go przede wszystkim na gruntach nieprzepuszczalnych, glinianych bądź iłowych, lub na działkach z wysokim poziomem wód. Montaż całego systemu nie jest skomplikowany, a przynosi wiele korzyści. Sprawdźmy, co będzie nam potrzebne.

Poprawnie wykonany drenaż zapobiegnie powstawaniu kałuż oraz błota wokół domu w czasie ulewnych deszczy, a także usunie nadmiar wody z powierzchni utwardzonych. Warto go zamontować przy wjeździe na teren posesji lub garażu. Będzie niezbędny zarówno wokół budynku z piwnicami, ze względu na głębokość fundamentów, jak i wokół budynku niepodpiwniczonego, jeśli stoi on na niekorzystnym podłożu. Co jest potrzebne do jego instalacji?

Rury to podstawa

Podstawowymi elementami systemu drenażu budynku są odpowiednie rury drenarskie, wkopane w ziemię i okalające budynek. Posiadają otwory na całym swoim obwodzie, przez które wpływa nadmiar wody z gruntu. Należy pamiętać, aby układać je ze spadkiem, przez co łatwiej jest odprowadzić wodę poza obręb budynku i zapewnić samooczyszczenie się rur. Umieszcza się je w połowie wysokości ławy fundamentowej, otaczając nimi zewnętrzne ściany. Pamiętajmy o odległościach; spód rury powinien znajdować się co najmniej 20 cm poniżej górnej krawędzi ławy, jednak nie może znaleźć się poniżej jej dolnej krawędzi. Wówczas bowiem woda dostałaby się pod fundament, podmywając go. Rury drenażowe wykonane są z tworzyw sztucznych; PVC lub PE, przez co są lekkie, łatwe w transporcie i odporne na uszkodzenia. W niektórych systemach drenażu stosuje się rury z kamionki. Inną cechą charakterystyczną omawianego rodzaju rur jest ich otulina. Wykonana z włókien kokosowych lub tworzyw sztucznych, stanowi filtr, zabezpieczający otwory rur przed ich zatykaniem się cząstkami gruntu. Szeroki wybór rur drenarskich, a także pozostałych elementów, niezbędnych do zamontowania systemu drenażu, znajdziemy w hurtowni rur PCV Instalator. Profesjonalni doradcy podpowiedzą nam, które wybrać do naszego gruntu.

Studzienki rewizyjne i zbiorcze

Studzienki rewizyjne oraz zbiorcze to kolejne niezbędne elementy poprawnie zamontowanego systemu drenażu. Rewizyjne, wykonane z polichlorku winylu, należy umieścić w miejscach załamań przebiegu trasy rur, czyli na każdym rogu budynku. Służą one do przepłukiwania rur wodą i usunięcia zalegającego w nich szlamu oraz piasku. Przykrywa się je zdejmowanymi pokrywami. Zbiorcze z kolei montuje się na końcu całego systemu, w jego najniższym punkcie i łączy z nim rurą kanalizacyjną. Odprowadzają one zebraną wodę z rejonu budynku. Aby usprawnić i zautomatyzować cały proces, często montuje się w nich specjalne pompy.

Inne elementy, stosowane podczas drenażu budynku to płyty drenarskie, geowłóknina, trójniki, złączki oraz kolanka do łączenia rur.