23 listopada 2018

Kategoria:
Inne

Druk 3D. Na czym to polega?
5 (100%) / 2 głosów

Druk 3D. Na czym to polega?

Przyszłość jest dziś! Za pomocą druku 3D możesz stworzyć rzecz, którą zaprojektował ktoś na drugim końcu świata. Już niedługo każdy z nas będzie w stanie we własnym domu wydrukować sobie wszystko, czego tylko zapragnie. Jednak nim te czasy nadejdą, druk 3D zdobywa popularność w medycynie i inżynierii. Na czym polega druk 3D? Czy jest wart tego szumu wokół siebie, czy to tylko kolejna techniczna nowinka? Przeczytaj artykuł i zdecyduj sam.

Czym jest drukarka 3D?

O wyjaśnienie, czym są drukarki 3D, poprosiliśmy eksperta z Zakładu Poligraficznego Druk z Łodzi:

Drukarki 3D to nowa generacja maszyn, które potrafią stworzyć (wydrukować) prawie wszystko. Ich niesamowite działanie sięga różnych kształtów i materiałów. Drukarki 3D drukują ceramiczne kubki, plastikowe zabawki, metalowe części maszyn, kamienne wazy czy wymyślne ciasta czekoladowe. Kto wie, może pewnego dnia zaczną drukować ludzkie części ciała do przeszczepów? Różnorodne zastosowanie drukarek 3D sprawia, że mogą zastępować tradycyjne linie produkcyjne, tak jak domowa drukarka atramentowa zastąpiła butelki z tuszem, prasę drukarską, stop drukarski oraz suszarkę.

Dlaczego drukowanie 3D nosi nazwę drukowania? Jeśli przyjrzysz się pod mikroskopem kartce papieru zadrukowanej za pomocą drukarki atramentowej, zauważysz, że tusz nie zabarwił papieru, tylko znajduje się na szczycie kartki. W teorii, jeśli zadrukujesz tę samą kartkę parę tysięcy razy, w pewnym momencie będzie na niej tyle warstw tuszu, że stworzą one trójwymiarowy model każdej litery. Drukarki 3D działają właśnie na tej zasadzie – tworzenia fizycznych form przedmiotów z bardzo wielu mikro warstw materiału.

Jak działa drukarka 3D?

Na początku jest projekt – tworzy się go na zwykłym komputerze, potem podłącza się go do drukarki 3D, a następnie siada się i podziwia tworzące się dzieło. Proces ten przypomina tworzenie bochenka chleba z jednej kromki. Zwykle kupujesz cały bochenek, a następnie kroisz go na kawałki. Wyobraź sobie jednak pieczenie oddzielnie każdej kromki, a następnie sklejenie jej w cały bochenek – właśnie tak działa drukarka 3D.

Proces drukowania w 3D zamienia cały obiekt w tysiące mikro warstw, a następnie wykonuje je kawałek po kawałku, od dołu do góry. Te mikro warstwy tworzą spójną całość. Każda warstwa może być bardzo złożona. Oznacza to, że drukarki 3D są w stanie stworzyć ruchome elementy, takie jak zawiasy czy koła, jako część jednej rzeczy. Możesz wydrukować w ten sposób cały rower – kierownicę, siodełko, ramę, koła, hamulce, pedały oraz łańcuch, gotowe do montażu i to bez użycia żadnych narzędzi. Gwarantuje to odpowiedni projekt w programie CAD.

Obecnie drukowaniem w 3D zajmują się profesjonalne drukarnie, ale przyszłość jest tuż za rogiem!