28 maja 2018

Kategoria:
Inne

Do czego służy podajnik szpulowy?
5 (100%) / 1 głosów

Do czego służy podajnik szpulowy?

W wielu różnych procesach wytwórczych są stosowane bardzo długie elastyczne półprodukty, które na pewnych etapach produkcji są cięte na mniejsze fragmenty. Do tego typu materiałów mogą należeć np. sznury, nici, druty, kable, węże przemysłowe czy ogrodnicze, a także różnego rodzaju uszczelki będące składowymi częściami bardzo wielu późniejszych produktów końcowych. W taśmowej produkcji takie materiały podawane są i porcjowane automatycznie.

Konstrukcja podajników szpulowych

Niezbędnymi elementami składowymi wielu taśm produkcyjnych są podajniki szpulowe. Jak łatwo można domyślać się, urządzenia te służą do podawania w sposób ciągły i uporządkowany różnego rodzaju półproduktów nawiniętych na szpulach. Klasycznym przykładem bardzo prostego podajnika szpulowego jest bardzo charakterystyczna część maszyny do szycia, mająca postać wydłużonego bolca czy też osi, na którym jest umieszczona szpulka z nićmi. Przy pomocy różnych dodatkowych urządzeń wspomagających, takich jak wychwyty czy też hamulce, nić z tego mini podajnika jest systematycznie odwijana w trakcie szycia i podawana w stronę głowicy z igłą. W większości innego rodzaju produkcyjnych procesów podawanie półproduktów umieszczonych na szpulach wygląda podobnie, chociaż, rzecz jasna, same podajniki szpulowe mogą mieć bardzo różne konstrukcje, w zależności od tego, z jakimi materiałami mamy do czynienia. Przykłady innych podajników szpulowych, tym razem służących do dozowania uszczelek do produkcji okien, opisują nam fachowcy z firmy GK PRODUCT z Żar.

Podajniki szpulowe do uszczelek okiennych

Posługując się przykładem konstrukcji podajnika szpulowego do rozwijania uszczelek mających zastosowanie w produkcji okien, czynimy to celowo, gdyż w istocie opisujemy urządzenie na tyle uniwersalne, że może ono służyć także innego rodzaju produkcjom. W tym przypadku mamy do czynienia z urządzeniem w formie stojaka umieszczonego na czterech kółkach jezdnych, umożliwiających jego łatwe i swobodne przemieszczanie. Stojak może posiadać dwie lub też cztery osie do umieszczania na nich szpul. Stojak jest tak skonstruowany, że można na nim umieszczać różne nawoje i o różnej średnicy otworu bębna. Dla bezpieczeństwa podajnik wyposażono także w hamulec.

Cechy wspólne wszystkich podajników szpulowych

W przemyśle mamy do czynienia z najróżnorodniejszą produkcją, dlatego też konstrukcja podajnika szpulowego wszędzie tam, gdzie jest on stosowany, może być inna. Spotkać więc można tutaj olbrzymie podajniki do rozwijania grubych kabli energetycznych, ale też i malutkie urządzenia do nawijania np. miniaturowych cewek elektrycznych. Niezależnie jednak od wielkości takich urządzeń i różnic konstrukcyjnych zawsze będą w nich występowały dwa wspólne elementy. Pierwszym z nich jest oś, na który nasadzana jest szpula. Drugim niezbędnym szczegółem konstrukcyjnym będzie tutaj hamulec, zapobiegający niekontrolowanemu i nadmiernie szybkiemu rozwijaniu się materiału umieszczonego na szpuli.