kastra-budowlana
2 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Do czego służy kastra budowlana?
5 (100%) / 2 głosów

Do czego służy kastra budowlana?

Kastra budowlana obecna jest w naszej kulturze od czasów starożytnych. Stanowi niezbędne wyposażenie każdej ekipy budowlanej i choć jej konstrukcja wydaje się prosta, bez kastry nie można wykonać nie tyle najbardziej podstawowych prac, ile także tych dużo bardziej zaawansowanych.  Na co dzień nie doceniamy jej obecności, ale gdyby tylko jej zabrakło, każda budowa bardzo by się przedłużała.

Materiały stosowane do tworzenia kastr budowlanych

Kastra budowlana to nic innego jak skrzynia murarska, nazywana czasem także skrzynią na zaprawę. Niegdyś wykonywano kastry z naturalnych materiałów, takich jak drewno, ale współcześnie stosuje się wysoce odporne materiały dostosowane do mieszania najnowocześniejszych typów zapraw. Znajdziemy wśród nich LDPE – polietylen. Oczywiście wszystko zależy tutaj od czystości surowca oraz jakości wykonania danej kastry, bo nie wszystkie są sobie równe. Istnieją producenci, którzy przykładają do tego ogromną wagę. Jednym z nich jest firma Budo-Plast sygnująca swoje pojemniki logiem 4ELE.

Charakteryzują się one wysoką odpornością chemiczną i fizyczną, pozostając przy tym lekkie i elastyczne. Niestraszne są im nawet bardzo niskie temperatury (do minus trzydziestu stopni Celsjusza) czy uszkodzenia mechaniczne. Posiadając kastrę wykonaną z wytrzymałego tworzywa sztucznego nie musimy obawiać się o jej trwałość, niezależnie od tego, w jaki sposób będziemy mieszać zaprawy. Powszechnie stosowane do tego mieszarki oraz wiertarki nie uszkodzą dobrze wykonanej kastry.

Cechy dobrze wykonanej kastry budowlanej

Jako że kastra budowlana przeznaczona jest nie tylko do mieszania zapraw, ale także ich przenoszenia, jej budowa musi być solidna i przemyślana. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której kastra budowlana nie posiada wygodnych uchwytów pozwalających na jej bezpieczne podniesienie. Wygoda to jednak nie wszystko – owe uchwyty muszą być przede wszystkim trwałe i pewne, nie uginając się pod ciężarem znajdującej się w pojemniku zaprawy. Nie ma bowiem nic gorszego niż uginające się uchwyty kastry wypełnionej niejednokrotnie kosztowną zaprawą. Kupując pojemnik budowlany od sprawdzonego dystrybutora możemy mieć pewność, że to nie jest jednorazowa inwestycja, a narzędzie to pomoże nam podjąć także dalsze wyzwania budowlane. Zastosowania kastry budowlanej nie muszą oczywiście kończyć się na zaprawach – można w nich na przykład składować gruz, rozrabiać farbę czy przygotowywać mieszankę betonową. Możliwości jest bardzo wiele i sposób wykorzystania kastry zależy wyłącznie od naszych potrzeb.