osadnik-rynnowy
22 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Do czego służą osadniki rynnowe?
5 (100%) / 1 głosów

Do czego służą osadniki rynnowe?

Osadniki rynnowe stanowią element łączący system rynnowy budynku z jego kanalizacją. Pozwalają na skuteczne odprowadzanie wody deszczowej, chroniąc tym samym budynek przed gromadzeniem się przy nim wody opadowej oraz nadmiernym nasiąkaniem jego fundamentów. Ze względu na swoją istotną rolę, osadniki rynnowe są niezbędnym elementem, który powinien być obecny w każdym budynku.

Osadniki rynnowe i ich rola w budownictwie

Prawidłowo działający system odprowadzania wody deszczowej składa się nie tylko z rynien oraz rur spustowych. Aby zapewnić sobie wydajne odprowadzanie wody deszczowej, niezbędne są także inne, dodatkowe elementy. Należą do nich osadniki rynnowe, bez których nie może się obyć żaden prawidłowo wykonany budynek. Ich dystrybucją zajmują się wyspecjalizowane w tym firmy, takie jak zajmująca się produkcją systemów rynnowych Scala Plastics.

Osadniki rynnowe, nazywane także czyszczakami, to niezbędne elementy w sytuacji, kiedy woda deszczowa jest odprowadzana z budynku do studzienek, kanalizacji deszczowej albo rozsączalni. Ich zadaniem jest bowiem połączenie całego systemu rynnowego z kanalizacją, co pozwala na skuteczniejsze i bardziej wydajne odprowadzanie z niego wody deszczowej. Osadniki rynnowe pełnią także funkcję rewizyjną. Do ich zadań należy wychwytywanie zanieczyszczeń, które w prosty sposób mogą zostać usunięte. W tym celu wystarczy podnieść pokrywę osadnika oraz oczyścić jego wnętrze. Dzięki temu osadniki rynnowe zapobiegają także zapychaniu kanalizacji oraz studzienek przez liście oraz inne zanieczyszczenia spływające wraz z wodą deszczową.

Osadniki rynnowe – budowa i zastosowanie

Osadniki rynnowe najczęściej wykonywane są z odpornego na uszkodzenia mechaniczne oraz trwałego tworzywa sztucznego, polipropylenu. Dostępne są w wielu rozmiarach, dzięki czemu możliwe jest ich idealne dopasowanie do rur o zróżnicowanej średnicy otworu. Osadniki rynnowe są także bardzo proste i mało wymagające w montażu, a koszt ich zakupu jest niewielki, zwłaszcza jeśli zamawiamy je przez Internet. Wysoka funkcjonalność oraz jakość wykonania sprawia także, że osadniki rynnowe skutecznie wypierają tradycyjne rozwiązania, które jeszcze kilkanaście lat temu były powszechnie stosowane. Mowa tu o tradycyjnych rzygaczach, inaczej nazywanych także gargulcami, które przez wiele wieków odpowiadały za usuwanie wody deszczowej z dachów budynków. Dziś gargulce stosowane są głównie w zabytkowych budowlach, z kolei w budownictwie mieszkalnym oraz użytkowym na dobre zastąpiły je już nowocześniejsze i o wiele bardziej od nich funkcjonalne osadniki rynnowe.