schody-metalowe
11 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Dlaczego warto zdecydować się na schody metalowe?
5 (100%) / 1 głosów

Dlaczego warto zdecydować się na schody metalowe?

Planując budowę dwu- lub wielopoziomowego obiektu – domu, budynku użytkowego bądź przemysłowego – musimy podjąć decyzję na temat materiału, z jakiego zostaną wykonane schody pozwalające dostać się na wyższe kondygnacje. W budownictwie przemysłowym od wielu lat powszechnie stosowane są konstrukcje metalowe, które w ostatnich czasach zdobywają również popularność w branży mieszkaniowej. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Po pierwsze – właściwości metali

Metalem, a właściwie stopem metali, który najczęściej wybiera się do produkcji schodów, jest stal nierdzewna. Swą popularność zawdzięcza ona swoim licznym, korzystnym właściwościom, między innymi:

  • Wysokiej wytrzymałości na obciążenia oraz uszkodzenia mechaniczne – konstrukcje stalowe doskonale radzą z działającymi na nie siłami ściskającymi i rozciągającymi
  • Odporność na czynniki zewnętrzne – takie jak wysoki poziom wilgoci, niskie oraz wysokie temperatury, promieniowanie ultrafioletowe czy kontakt z czynnikami chemicznymi i biologicznymi. Schody wykonane ze stali nierdzewnej nie pokrywają się rdzą, nie rozwija się na nich pleśń czy grzyby, pod wpływem zmian temperatur nie zmieniają swego kształtu. Mogą być ponadto stosowane w bardzo niekorzystnych warunkach, np. narażone na kontakt z oparami substancji chemicznych. To sprawia, że są uniwersalne, mogą być stosowane w niemal każdym środowisku, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku
  • Plastyczność – dzięki swej plastyczności stal umożliwia wykonanie z niej praktycznie dowolnego projektu

Po drugie – wyjątkowa estetyka

Współczesna architektura bardzo chętnie sięga po różnego rodzaju metale – wyjaśnia specjalista firmy ButrymowiczIdealnie pasują one do nowoczesnych, minimalistycznych trendów budowlanych. Nie inaczej jest w przypadku schodów metalowych, które do tej pory kojarzone były przede wszystkim z obiektami industrialnymi lub jako konstrukcje techniczne, natomiast nie rozpatrywano ich wartości w kategoriach estetycznych. Obecnie się to powoli zmienia, a schody wykonane w całości lub w pewnej części z metalu coraz częściej spotykane są również we wnętrzach mieszkalnych czy obiektach komercyjnych, biurowcach czy budynkach instytucji publicznych.

Po trzecie – prosty transport i montaż

Schody metalowe to konstrukcje prefabrykowane – oznacza to, że ich elementy wykonywane są zgodnie z projektem w fabryce. Dopiero później są przywożone na miejsce i montowane w jedną całość. Całość prac montażowych jest znacznie prostsza i mniej czasochłonna, niż w przypadku dotychczas schodów betonowych, które wymagają wykonania odpowiedniego szalunku, a po wylaniu betonu oczekiwania na jego wyschnięcie.