5 listopada 2018

Kategoria:
Inne

Dlaczego warto zbierać makulaturę?
5 (100%) / 1 głosów

Dlaczego warto zbierać makulaturę?

Ochrona środowiska to temat niezwykle istotny w dzisiejszym dyskursie społecznym. Wielu osobom kojarzy się on z wielkimi inwestycjami oraz projektami, mającymi na celu zmniejszenie zanieczyszczenia. W rzeczywistości jednak ochrona środowiska zaczyna się od rzeczy z pozoru małych i błahych, które możemy wykonywać na co dzień, dokładającym tym samym swoją cegiełkę do poprawy warunków życia. Jedną z takich rzeczy jest zbieranie makulatury.

Chrońmy drzewa!

Drzewa pełnią wyjątkowo ważną rolę dla ekosystemu i dla nas samych. Powszechnie nazywa się je zielonymi płucami planety – wynika to z doskonale znanego faktu, że drzewa pochłaniają zawarty w atmosferze dwutlenek węgla, wydalając w zamian życiodajny tlen. W ten sposób zapewniają one odpowiednie warunki do życia dla organizmów tlenowych i dbają o zbilansowany poziom gazów cieplarnianych. Bez lasów planeta bardzo szybko stałaby się niezdatna do życia z powodu wzrastającej temperatury. Właśnie z tego powodu należy chronić je poprzez minimalizację zużycie zasobów drewna.

Zbieranie makulatury to najważniejsza rzecz, jaką możemy zrobić w tym kierunku – wyjaśnia przedstawiciel Zakładu Obrotu Złomembowiem zebrane odpady papierowe, takie jak stare książki, zeszyty czy opakowania mogą zostać wykorzystane do ponowne produkcji. Dzięki temu nie ma potrzeby wycinania żywych drzew.

Mniejsze wysypiska

Rozrastające się wysypiska to nie tylko problem natury estetycznej, ale również biologicznej. Znajdujące się na nich odpady zawierają bowiem substancje, które mogą przenikać do gleb, zatruwając wody gruntowe i skażając środowisko. Dodatkowym problemem są emitowane przez nie zapachy – wszystko to prowadzić do drastycznego spadku wartości ziemi w ich pobliżu. Dlatego warto zadbać o to, żeby wysypiska były jak najmniejsze. Można to osiągnąć poprzez powszechną segregację odpadów, w tym makulatury. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie objętości wysypiska o nawet 85%!

Niższe koszty produkcji – niższe ceny

Zbieranie makulatury to nie tylko dobry uczynek dla natury i naszego najbliższego otoczenia – to również ogólny zysk. Pozyskanie papieru z odpadów jest procesem dużo mniej czaso- i pracochłonnym, niż wycinka i obróbka drzew – tym samym jest on znacznie tańszy. Dlatego też produkty wytwarzane z makulatury są tańsze, niż papier wytwarzany z nowych roślin.

Mniejsze koszty utylizacji odpadów

Korzyści finansowe ze zbierania makulatury nie kończą się na tańszej produkcji. My sami również możemy odnieść z tego wymierne korzyści. Wiele gmin bowiem zapewnia bowiem darmowy wywóz dla odpadów segregowanych. Dzięki temu koszty, które ponosimy na utylizacji śmieci staną się znacznie niższe.