firany-i-zaslony
2 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Dlaczego warto wieszać firany i zasłony?
5 (100%) / 1 głosów

Dlaczego warto wieszać firany i zasłony?

Ochrona przed słońcem, stworzenie w domu przyjemnego cienia, walory dekoracyjne, to tylko kilka powodów, dla których warto wieszać firany i zasłony. Mimo mody w ostatnich latach na montowanie żaluzji, to właśnie zasłony oraz firany stworzą w naszym domu lub mieszkaniu  niepowtarzalną, ciepłą atmosferę. Szeroki wybór wzorów i tkanin, sprawia, że z łatwością dopasujemy odpowiednią firanę do naszego wnętrza.  

Chociaż żaluzje oraz rolety coraz częściej zastępują w naszych domach tradycyjne firany oraz zasłony, warto przemyśleć zawieszenie dekoracyjnej draperii. Nie tylko wzbogaci ona estetycznie wnętrze naszego mieszkania, lecz przy okazji spełni kilka praktycznych funkcji.

Funkcjonalność

Firany i zasłony idealnie nadają się do regulacji światła w pomieszczeniach. Stworzą w naszych domach przytulny półmrok oraz chłód, nawet w najbardziej gorące dni. Ochronią nas przed wzrokiem sąsiadów oraz zabezpieczą przed przegrzaniem nasze doniczkowe kwiaty, stojące na parapecie. Cienkie, zwiewne, jasne firanki z kolei rozjaśnią ciemne wnętrza i odsłonią widok za oknem. Jeśli nasze mieszkanie wyeksponowane jest na ruchliwą ulicę lub inne miejsce o wyjątkowym natężeniu hałasu, zamontujmy grube, ciężkie zasłony, które wyciszą pomieszczenie. W zależności od koloru, mogą również optycznie pomniejszyć lub powiększyć okno. Do małych otworów okiennych wybierajmy zatem jasne kolory, takie jak odcienie beżu, écru lub złota. Jeśli natomiast mamy do czynienia z przestronnym wnętrzem, wówczas nie bójmy się intensywnych barw.

Dekoracyjność

Poza zastosowaniem praktycznym, firany i zasłony mają walor przede wszystkim dekoracyjny. Sprawiają, że wnętrze staje się przytulne, a jednocześnie modne i stylowe. Aby jednak odpowiednio się prezentowały, należy uzależnić swój wybór od rodzaju pomieszczenia, a także jego ogólnego charakteru. Szeroką ofertę wzorów, kolorów, a także rodzajów materiałów na firany, znajdziemy w sklepie Magia Firan. Możliwość wyboru jest bardzo istotna, inne bowiem firanki wybierzemy do kuchni, inne do salonu, a jeszcze inne do dziecięcego pokoju. Liczy się także wielkość przestrzeni.

Do pomieszczeń, urządzonych w klasycznym stylu, najlepiej będą nadawały się zasłony z taftu lub żakardu oraz firanki z przeźroczystego woalu, w kolorze bliskim odcieniom ścian. Pomieszczenie stanie się stonowane oraz eleganckie. Jeśli z kolei nasz pokój urządzony jest zgodnie z powszechną obecnie modą na minimalizm, wówczas będą pasować do niego tkaniny zupełnie gładkie lub ozdobione delikatnymi, geometrycznymi wzorami. Wodze wyobraźni możemy puścić w pokoju dziecięcym, gdzie możemy postawić na najbardziej ekscentryczne wzory oraz kolory, a nawet odważnie skontrastować barwę zasłon i ścian.

Marszczone lub proste, sięgające do samej podłogi lub zakrywające połowę okna, jasne albo ciemne, gładkie lub we wzory, w końcu wykonane z grubych albo zwiewnych materiałów, zasłony i firany z pewnością będą stanowić idealny, dekoracyjny dodatek, odmieniając wygląd każdego pomieszczenia.