kominek-z-plaszczem-wodnym
27 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Dlaczego warto posiadać kominek z płaszczem wodnym?
5 (100%) / 1 głosów

Dlaczego warto posiadać kominek z płaszczem wodnym?

Współcześnie kominki zyskują nowe funkcje. Już nie tylko ogrzewają i zdobią pomieszczenie. Obecnie można zainwestować w kominek z płaszczem wodnym, który jednocześnie ogrzeje nie tylko jedno wnętrze, ale też wodę z instalacji centralnego ogrzewania oraz w kranie. Jakie są zalety kominka z płaszczem wodnym, jak to działa i u kogo sprawdzi się najlepiej? Czy to rozwiązanie dla Ciebie?

Czym różni się kominek z płaszczem wodnym od zwykłego kominka?

Kominek z płaszczem wodnym różni się zasadniczo od zwykłego kominka. Jest on wyposażony w system ogrzewania wody zasilającej ogrzewanie centralne oraz domowe krany i połączony z tymi instalacjami. Jak jest skonstruowany płaszcz wodny? Opowie o tym znawca z firmy ABC Kominka:

Płaszcz wodny ulokowany jest wokół komory spalania i składa się z dwóch ścianek, pomiędzy którymi przepływa woda. Jest ona ogrzewana, a następnie rozprowadzana do urządzeń grzewczych oraz kranów. Dzięki temu można zupełnie zrezygnować z pieca centralnego ogrzewania i zaoszczędzić pieniądze.

Oszczędności są spore. W zwykłym kominku duża część ciepła nie jest oddawana powietrzu w pomieszczeniu, ale ucieka kominem. To ogromne marnotrawstwo energii, a więc też niemałych pieniędzy przeznaczanych na ogrzewanie. W kominkach z płaszczem wodnym energia jest spożytkowana znacznie lepiej – ogrzewa zarówno powietrze, jak i wodę, a utrata ciepła jest niewielka. Oszczędzamy podwójnie: nie musimy instalować pieca c.o. i mniej wydajemy na opał, bo jest on lepiej wykorzystywany przez urządzenie.

Gdzie najlepiej sprawdzi się kominek z płaszczem wodnym?

Warto wiedzieć, że kominek z płaszczem wodnym nie musi być wykorzystywany jako niezależne rozwiązanie. Może być łączony z kotłem c.o. Pozwala to ograniczyć wydatki na ogrzewanie i dobierać metodę optymalną w danym momencie, co doskonale się sprawdza w polskim zmiennym klimacie. Nie zawsze też domownicy mogą sobie pozwolić na to, aby zajrzeć do kominka w ciągu dnia – wówczas alternatywne źródło ogrzewania jest wskazane, aby nie dopuścić do zamarzania wody w instalacji.

Kominki z płaszczem wodnym są zalecane szczególnie w domach jednorodzinnych. Przed instalacją należy obliczyć zapotrzebowanie cieplne domu, aby kominek nie był zbyt słaby (nie ogrzeje dostatecznie pomieszczeń ani wody), ale też zbyt mocny (oznacza to zbędne wydatki). Z uwagi na wiele możliwości łączenia tego typu kominków z innymi instalacjami grzewczymi wybór najlepiej skonsultować z fachowcami, który dokonają odpowiednich obliczeń i pomogą dobrać najlepsze rozwiązanie.