pompa-ciepla
12 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Dlaczego warto korzystać z alternatywnych źródeł energii?
5 (100%) / 1 głosów

Dlaczego warto korzystać z alternatywnych źródeł energii?

Alternatywne źródła energii to coraz bardziej popularny temat nie bez powodu. Są to rozwiązania, które pozwalają nam na wykorzystanie energii środowiska naturalnego, korzystne dla nas, i dla naszego otoczenia. Energia zgromadzona w środowiska naturalnego jest darmowa, my płacimy jedynie za energię elektryczną, która jest potrzebna do pozyskania tej pierwszej. Dlaczego warto korzystać z takich rozwiązań, omówimy na przykładzie pompy ciepła.

Jak działa pompa ciepła?

By odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule artykułu, musimy najpierw opowiedzieć czytelnikom, jak działa pompa ciepła. Pompy ciepła wykorzystywane do ogrzewania działają na zasadzie odwróconej pracy lodówki – mówi nam przedstawiciel firmy MIR Energia z Wrocławia.

Konwersja (zamiana) energii zgromadzonej w powietrzu lub gruncie na energię do ogrzewania budynku odbywa się w trzech obiegach. Obieg czynnika dolnego źródła wygląda następująco: energia pozyskana z otoczenia lub gruntu jest transportowana w niezamarzającej cieczy do pompy ciepła. W parowniku ciecz oddaje energię cieplną i wraca do dolnego źródła. Kolejny jest obieg czynnika chłodniczego, który ma bardzo niską temperaturę wrzenia. Czynnik ten również przepływa przez parownik – odbiera on energię cieplną od wymienionego już czynnika dolnego źródła, wrze, a następnie jako gaz jest kierowany do sprężarki. Wzrasta temperatura i ciśnienie gazu, który w skraplaczu ulega skropleniu. Czynnik tłoczony jest z powrotem do parownika i cykl zaczyna się od nowa. Energię ze skraplacza odbiera woda instalacji grzewczej – to trzeci obieg, obieg czynnika grzewczego, z którego ciepło rozprowadzane jest po budynku.

Pompa ciepła – inwestycja, która szybko się zwraca

Zacznijmy od kwestii, która często może na wstępie zniechęcać nas do alternatywnych źródeł energii: cena. Zakup pompy ciepła to rozwiązanie droższe w porównaniu z wieloma innymi, jednak już po kilku latach nam się zwraca. Zakupu dokonujemy zwykle za zaoszczędzone wcześniej pieniądze, więc nie odczuwamy obciążenia budżetu, a wręcz przeciwnie – odczuwamy, że oszczędzamy na ogrzewaniu. Pompy ciepła to urządzenia bardzo estetyczne, które wyglądem przypominają zwykle duży bojler. Możemy śmiało zamontować je na przykład w łazience, czy domowej spiżarni, a więc można korzystać z tego rozwiązania także w domach niepodpiwniczonych. To nie jedyna zaleta tego alternatywnego źródła energii. Pompy ciepła są bezobsługowe, co jest dla nas niezwykle komfortowe. Osoby, które zdecydowały się zamienić domowy kominek lub kotłownię na pompę ciepła, odczuwają ten komfort szczególnie. Nie ma konieczności noszenia ciężkich materiałów opałowych, pilnowania, czy aby nie trzeba do kominka lub kotła dołożyć, wynoszenia popiołu, czy utrzymywania kotłowni w czystości. Na koniec warto wspomnieć także o kwestii czystego powietrza i dbania o środowisko: pompy ciepła nie generują spalin, nie potrzebujemy do nich komina. Oznacza to czystsze powietrze wokół naszego domu. Coraz świadomiej dbamy o środowisko naturalne, dlatego też chętniej korzystamy z alternatywnych źródeł energii nie tylko dla oszczędności.