tereny-zielone
22 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Dlaczego warto dbać o tereny zielone wokół budynku?
5 (100%) / 1 głosów

Dlaczego warto dbać o tereny zielone wokół budynku?

Tereny zielone wokół budynku to zielone płuca każdego osiedla. Nie tylko podnoszą estetykę krajobrazu, cieszą oko i stanowią przestrzeń relaksu oraz odpoczynku, lecz również wpływają na poprawę stanu zdrowia mieszkańców, dostarczając im czyste, świeże powietrze. To nie jedyne zalety terenów zielonych wokół budynków. Przekonaj się, dlaczego jeszcze warto zadbać o zieleń.

Coraz częściej kupując mieszkanie zwracamy uwagę na jego lokalizację nie tylko względem ciągów komunikacyjnych, infrastruktury czy najbliższych punktów usługowych, lecz również uzależniamy zakup od terenów zielonych, otaczających osiedle. Obszar terenów zielonych w dużych miastach wciąż się kurczy na rzecz nowych osiedli, dlatego tak ważnym jest, aby mieć w najbliższym otoczeniu swojego bloku chociaż niewielki obszar drzew i klombów. Sprawdźmy, dlaczego warto dbać o tereny zielone wokół budynku.

Zielono mi

Tereny zielone wokół budynku przede wszystkim znacznie poprawiają jakość życia mieszkańców, a co za tym idzie, ich zadowolenie z mieszkania na danym osiedlu. Dzięki bujnej zielni wokół bloków, klombów kwiatów wzdłuż osiedlowych alejek i szpaleru drzew w odpowiedniej odległości od balkonów, otoczenie zyskuje estetyczny, przyjemny wygląd. Ponadto rośliny wokół budynku są sprzymierzeńcem naszego zdrowia; każda roślina to dodatkowy producent tlenu oraz asymilator dużych ilości dwutlenku węgla. Ponadto rośliny wpływają na obniżenie temperatury i podniesienie wilgotności powietrza. Ich zbawienna dla zdrowia rola jest ważna szczególnie w miastach. Oczyszczają one powietrze z trujących dla człowieka związków chemicznych. Liście drzew oraz krzewów usuną z powietrza mikropłyny, przedostające się do atmosfery min. w czasie hamowania samochodu, a niektóre z roślin emitują bakterio i grzybobójcze substancje, powstrzymując tym samym powstawanie wirusów. Nie do przecenienia będzie cień, który dają rozłożyste drzewa w trakcie upałów, oraz fakt, iż to właśnie odpowiednio zasadzone rośliny wytłumią część hałasów, dochodzących z ulicy i obniżą jego odczuwalną uciążliwość. Komfort, odczuwany przez mieszkańców osiedli z rozległymi terenami zielonymi wokół budynków jest nieporównywalnie wyższy od jakości mieszkania na betonowej pustyni. Obcowanie z przyrodą bowiem wpływa pozytywnie na naszą psychikę oraz zadowolenie, a widok bujnie rosnących i kwitnących roślin zmniejsza uczucie lęku, gniewu, łagodzi stres, obniża ciśnienie krwi oraz zmniejsza napięcie mięśniowe. Szukając firmy, zajmującej się pielęgnacją terenów zielonych, zwróćmy się do renomowanego przedsiębiorstwa ROKA, zajmującego się także kompleksowym utrzymywaniem czystości na obiekcie.

Pieniądze w roślinach

Na koniec warto zaznaczyć, iż zadbane i wypielęgnowane tereny zielone wokół budynków znacznie zwiększają wartość nieruchomości. Lokalizacja osiedla blisko parku, lasu, skweru lub w bliskim sąsiedztwie dobrze zaprojektowanej zieleni może wpłynąć na wyższą cenę mieszkania nawet o 30%. Osiedla, które na swoim terenie posiadają skwery i przestrzenie zieleni, również są bardziej cenione. Bujna i dobrze utrzymana roślinność wokół budynku zatrzyma i pochłonie wody opadowe, oszczędzając kanalizację burzową, nie doprowadzając tym samym do podtopień.